Kombëtarja holandeze zhvilloi një ndeshje miqësore para ndeshjes së fazës së 16-të, duke fituar 6:1

Kombëtarja holandeze e futbollit u kualifikua në fazën eliminatore të Kampionatit Evropian të Gjermanisë, ku do të përballet me Rumaninë.

Pas zhgënjimit në xhiron e fundit të fazës së grupeve, ku u mund nga Austria me rezultat 3:2, Ronald Koeman vendosi të organizojë një takim miqësor para ndeshjes së fazës së 16-të të Euro.

Kundërshtari i tyre ishte anëtari i nivelit të katërt të futbollit gjerman, TSV Havelse, dhe holandezët fituan me rezultatin 6:1 dhe u mbushën me besim para ndeshjes me rumunët.

Golashënuesit për Oranje ishin Wout Weghorst dhe Micky Van de Ven, të cilët shënuan nga dy gola, dhe Brian Brobbey dhe Jeremie Frimpong, të cilët shënuan një herë.

Kategoritë
Sport