Kolonët izraelitë u vunë flakën dyqaneve dhe makinave palestineze në një qytet të Bregut Perëndimor

Sipas raportimeve të mediave, kolonët izraelitë i vunë flakën një numri dyqanesh dhe makinash palestineze në qytetin Deir Sharaf pranë Nablusit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Al Jazeera thotë se po merr raporte për një sulm nga dhjetëra kolonë izraelitë në qytetin palestinez Deir Sharaf, në perëndim të Nablusit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Dyqanet në pronësi të palestinezëve u sulmuan gjithashtu dhe një palestinez 50-vjeçar raportohet se u plagos.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë shtëllunga tymi të zi që ngrihen në qiell nga makinat që digjen.

Izraeli Hareetz raporton se dhjetëra njerëz i vunë flakën dyqaneve në lagjen Deir Sharaf dhe se dy kolonë izraelitë të maskuar u arrestuan në vend.

Që nga 7 tetori, ka pasur një përshkallëzim të dhunës të kryer nga kolonët izraelitë kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe forcat zyrtare izraelite kanë arrestuar dhjetëra palestinezë, duke i akuzuar ata se supozohet se mbështesin terrorizmin.

Forcat izraelite vranë dy palestinezë të enjten në Bregun Perëndimor. Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se Ayham al-Shafi, 14 vjeç dhe Qusai Qaraan, 19 vjeç, u vranë në Al-Bireh dhe Qalqilya të enjten në mëngjes.

Një person i tretë, një djalë 14-vjeçar, Hamdan Hamdan, gjithashtu vdiq të enjten nga plagët që mori nga zjarri izraelit në fillim të kësaj jave.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë palestineze, deri më tani në Bregun Perëndimor janë vrarë 132 palestinezë dhe më shumë se 2000 janë plagosur. Bregu Perëndimor është një territor i pushtuar ku ekziston nga vendbanimet ilegale izraelite.

Kategoritë
BotaLajme