Koloneli rus arrestohet pasi vodhi shtatë motorë tankesh

Një kolonel i ushtrisë ruse u arrestua me dyshimin se kishte vjedhur shtatë motorë tankesh T-90 dhe më pas i shiti ato për 20.5 milionë rubla (450,000 km). Ai e ka kryer veprën në periudhën nga nëntori 2021 deri në prill 2022.

Sipas gazetës ruse Kommersant, koloneli 44-vjeçar ishte përgjegjës për mbështetjen teknike për njësitë e tankeve të Qarkut Ushtarak Jugor. Policia e arrestoi atë pranë Rostov-on-Don dhe e akuzoi për vjedhje të pjesëve të destinuara për riparimin e tankeve.

Motorët e përmendur erdhën nga fabrika e tankeve në Chelyabinsk. Veprën e ka kryer në bashkëpunim me persona të tjerë. Nuk dihet saktësisht se me kë ka bashkëpunuar koloneli dhe kujt i ka shitur pjesë.

Gjykata ka vendosur deri tani dy muaj paraburgim për kolonelin. Avokati i tij pretendon se nuk ka prova për fajësinë e klientit të tij.

Sipas gazetës së cituar, ky nuk është rasti i parë i një vjedhjeje të tillë në forcat e armatosura ruse. Për shembull, në vitin 2019, tre oficerë vodhën disa motorë kamioni Kamaz me një vlerë totale prej 1.3 milion rubla (28,000 KM). Gjykata i shpalli fajtorë dhe i dërgoi në burg për dy vjet e gjysmë deri në tre vjet.

Kommersant nuk saktësoi se çfarë dënimi përballet koloneli në rastin e motorëve të tankeve të vjedhura.

Kategoritë
BotaLajme