Kjo është arsyeja pse tregtari rus i armëve Viktor Bout është kaq i rëndësishëm për Putinin

SHBA dhe Rusia ranë dakord të shkëmbejnë basketbollisten amerikane të burgosur Brittney Griner me tregtarin famëkeq të armëve Viktor Bout, i cili kaloi 12 vjet në një burg amerikan dhe shumë pyesin pse Bout është kaq i rëndësishëm për Putinin.

Në sipërfaqe, Brittney Griner dhe Viktor Bout akuzohen për krime krejtësisht të ndryshme. Griner u dënua me një koloni penale ruse për posedim të një gram vaj kanabisi. Bout dyshohet se është tregtari më i suksesshëm i armëve në dekadat e fundit, duke nxitur konflikte në Afrikë dhe më gjerë, dhe u dënua në një gjykatë amerikane për planifikimin e vrasjes së amerikanëve.

Por rrethanat dhe presioni politik nga të dyja palët e përmbysën këtë çekuilibër. Griner fitoi rëndësi për amerikanët bazuar në pretendimet e saj për pafajësinë dhe qëndrimin e saj të dukshëm si një peng gjeopolitik në prag të pushtimit rus të Ukrainës, gjë që bëri që administrata Biden të fillonte negociatat me Kremlinin në pikën më të keqe të marrëdhënieve SHBA-Rusi. që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Rëndësia e madhe e Bout për Rusinë ka qenë gjithmonë një enigmë më e madhe. Si mund të jetë një njeri kaq i vlefshëm për Moskën, saqë ata shpenzojnë dekada duke kërkuar lirimin e tij në çdo nivel, por të mos jetë gjë tjetër veçse një pilot dhe trafikant i pafajshëm dhe fatkeq global, siç pretendonte ai?

Viktor Bout është një poliglot që është elokuent, simpatik dhe mund të flasë pafund për listën e figurave politike me të cilët ka marrëdhënie personale në shkallë globale.

Ai është akuzuar, nga analistë të shumtë dhe hetime të OKB-së, për shpërndarjen e armëve në të gjithë Afrikën në vitet ’90 dhe në fillim të viteve 2000, gjë që ai e ka mohuar. Kishte akuza se ai ka armatosur edhe Al Kaedën, të cilat ai gjithashtu i mohoi. Kishte pak gjëra për të cilat ai nuk u akuzua, dhe pak gjëra që ai nuk i mohoi. Ai u bë një lloj spektri dhe fokusi i filmit me Nicolas Cage në rolin kryesor të quajtur “Lord of War”.

Ajo që e çoi në 14 vjet burg dhe ekstradimin e tij në SHBA ishte një hetim kompleks nga Agjencia Amerikane e Zbatimit të Drogës, në të cilin ai u mashtrua për të rënë dakord për t’u dorëzuar armë agjentëve amerikanë që paraqiteshin si terroristë kolumbianë, armë të destinuara për përpjekje për të vrarë amerikanët. . Është e çuditshme që pas gjithë krimeve për të cilat u akuzua Bout, ai për të cilin kreu burg ishte një komplot dhe jo një krim.
Ai ishte një përkthyes ushtarak me prejardhje sovjetike. Por ka pretendime se ai punoi për inteligjencën ruse dhe u bë një pasuri për ta në furnizimin me armë në mbarë botën për të forcuar qëllimet gjeopolitike të Moskës. Kishte gjithashtu teori që ai shërbeu përkrah rusëve që tani janë afër Presidentit Vladimir Putin.

Sot, çudia më e madhe është se si ndodhi ai shkëmbim gjatë pushtimit rus të Ukrainës. Dy gjëra bien në sy: se Moska dhe Uashingtoni mund të bëjnë biznes edhe pse bombat ruse vrasin civilë të pafajshëm ukrainas, dhe ndërsa SHBA-ja furnizon Ukrainën me armë që vrasin ushtarë rusë. Kjo është një gjë e mirë për të gjithë në planet. Kjo do të thotë se mbizotërojnë disa koka të ftohta dhe fitojnë interesat bazë.

Ajo gjithashtu tregon disa dobësi të Putinit. Ndërsa shfaq retorikën bërthamore kundër Perëndimit, ai është gjithashtu dakord për një marrëveshje diplomatike të profilit të lartë për të rivendosur një figurë me rëndësi të madhe, komplekse për elitën, komunitetin e inteligjencës dhe krenarinë kombëtare të Rusisë.

Ky është një njeri për të cilin shumë rusë të zakonshëm mund të kenë dëgjuar, por ai ka një rëndësi mitologjike për elitën ruse. Ai nuk është dikush që Moska do ta “lënë pas”.

Këta janë njerëzit që Putini tani dëshiron t’i gjykojë. Marrëveshja mund të ketë qenë më egoiste, shumë besojnë se Bout, ndërsa shërbente në Afrikë, kishte lidhje të ngushta me anëtarët e elitës ruse që tani janë afër Putinit (edhe pse Bout e ka mohuar këtë gjithashtu). A është kjo arsyeja pse SHBA shpenzoi kaq shumë kohë dhe para për ta arrestuar?

Kthimi i Bout është një fitore për Putinin, por vjen me koston e ekspozimit të dobësisë së tij dhe nevojës së tij për të mbajtur të lumtur elitën ushtarake ku ai mbështetet, thotë një analizë e Nick Paton Walsh për CNN.

Kategoritë
BotaLajme