Kështu përkujtohet foshnja 3 vjeçar i cili u mbyt në vitin 2015

Në përkujtim të Alan Kurdit, djalit 3 vjeçar nga Siria, i cili u mbyt në vitin 2015, teksa mundoheshin të arrinin në Greqi, vendi ku u mbyt u mbush me lule

5 persona, mes të cilëve siriani 3-vjeçar Alan Kurdi, si dhe vëllai dhe nëna e tij, humbën jetën si pasojë e fundosjes së skafit me të cilin po përpiqeshin të kalonin në Greqi më 2 shtator 2015, në Rrethi i Bodrumit në Muğla.

Pamjet e trupit të pajetë të foshnjës Alan, e cila u la në plazh, zbuluan edhe një herë fytyrën e tmerrshme të luftës në Siri.

Edhe pse kanë kaluar 7 vjet nga vdekja e foshnjës 3-vjeçare Alan, e cila humbi jetën si pasojë e fundosjes së varkës, në rrugëtimin që ai dhe familja e tij bënë për t’i shpëtuar luftës në Siri me shpresën një jetë më të mirë, dhimbja ndihet ende si ditën e parë të ngjarjes.

Plazhi Fenerburnu në distriktin Akyarlar, ku u godit trupi i tij i pajetë, u dekorua me lule për foshnjën që e mori atë.

Pjesëmarrësit e aktivitetit përkujtimor u shtrinë në plazh me trupin e vogëlushit Alan, emri i të cilit u pasqyrua në shtyp dhe publik si “Aylan baby”, pas ngjarjes së trishtë.

“Aylan Bebek” shkruhej në plazh me lule bougainvillea.

Kategoritë
BotaLajme