Katër vjeçari humbi të dy prindërit për shkak të efekteve të koronavirusit

Pas disa ditësh, Raiden Gonzalez do të festojë ditëlindjen e tij të pestë, por prindërit e tij nuk do të jenë në atë festë. Gjegjësisht, ata të dy vdiqën në fillim të këtij viti pasi u zbulua se ata ishin pozitivë për koronavirusin.

Babai i tij Adan vdiq disa javë pasi kontraktoi covid-19 në qershor. Gjyshja nga nëna e Raiden Rozie Salinas tha për NBC News se Adan, një shofer kamioni 33-vjeçar, zhvilloi simptoma pasi ishte në kontakt me një koleg të infektuar. Nëna e Raiden Mariah ishte ende duke u përpjekur të mësonte se si të merrej me humbjen e burrit të saj kur ajo vetë ndërroi jetë më 5 tetor, vetëm disa orë pasi ajo filloi të ndihej keq. Disa ditë më vonë, mjekët informuan Rozie se mësuesi 29-vjeçar ishte pozitiv për covid-19.

“Ai ishte një djalë i vërtetë i nënës dhe i mungon shumë nëna e tij. Ai vetëm më tha këtë mëngjes se donte që nëna e tij të kthehej”, tha gjyshja, e cila kujdesej për nipin e saj.

“Unë i thashë atij se ata tani janë engjëj që na ruajnë dhe na mbrojnë”, shtoi ajo.

Përkundër gjithçkaje që ka kaluar familja e tyre, gjyshja e djalit po bën çmos për të siguruar që ditëlindja e tij të jetë sa më e veçantë. Megjithëse një festë normale nuk do të jetë e mundur këtë vit, Salinas po përgatit një paradë me temën e dinosaurëve që do të zhvillohet pikërisht përpara shtëpisë së tyre.

Për nder të ditëlindjes së Raiden, familja gjithashtu kërkoi që çdo donacion i tepërt i mbledhur përmes GoFundMe, i vendosur për të mbuluar koston e funeralit, t’i jepej djalit në formën e “dhuratave dhe urimeve”, shkruan Prindërit.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet