Katari dënoi me vdekje tetë marinarë indianë të dënuar për spiunazh për Izraelin

Më 26 tetor, një gjykatë e Katarit dha dënimin me vdekje për tetë ish-zyrtarë të marinës indiane, të cilët aktualisht janë të ndaluar në vendin e Gjirit. Ish-detarë të marinës indiane të dënuar të akuzuar për spiunazh për Izraelin.

India ka shprehur tronditje të thellë lidhur me dënimin me vdekje të gjykatës së Katarit për tetë shtetas indianë, duke thënë se po shqyrton të gjitha opsionet ligjore në këtë rast.

“Jemi thellësisht të tronditur nga vendimi i dënimit me vdekje dhe presim vendimin e detajuar. Ne jemi në kontakt me anëtarët e familjes dhe ekipin ligjor dhe po shqyrtojmë të gjitha opsionet ligjore”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Indisë.

Tetë ish-personel të marinës indiane kanë qenë në burg që nga gushti i vitit të kaluar. Ata akuzohen për spiunazh në emër të Izraelit dhe autoritetet e Katarit dyshohet se kanë prova elektronike për të mbështetur këto akuza.

“Është absolutisht tronditëse. India ka marrëdhënie kaq të mira me Katarin dhe nuk pritej. Nuk i dimë as akuzat ndaj tyre. Nuk mendoj se gjyqi ishte i drejtë. Qeveria indiane duhet të jetë proaktive për t’i nxjerrë jashtë sepse ata janë veteranët tanë”, tha ish-zëdhënësi i Marinës Indiane, kapiteni D K Sharma.

Sipas raportimeve të mediave, këta individë ishin pjesë e një grupi ish-personeli të marinës indiane të punësuar nga Dahra Global Technologies. Ata po punonin për një projekt shumë të ndjeshëm, i cili përfshinte ndërtimin e nëndetëseve të vogla me aftësi stealth bazuar në teknologjinë italiane.

“Ne i kushtojmë shumë rëndësi këtij rasti dhe po e ndjekim me vëmendje. Ne do të vazhdojmë të ofrojmë të gjithë ndihmën konsullore dhe juridike. Ne gjithashtu do ta shqyrtojmë vendimin me autoritetet e Katarit. Për shkak të natyrës konfidenciale të procedurave në këtë rast, nuk do të ishte e përshtatshme për të bërë komente të mëtejshme në këtë moment”, tha MPJ e Indisë./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme