Kaos në Evropë: Fermerët bllokojnë Brukselin, djegin goma pranë Parlamentit Evropian

Fermerët në Belgjikë vazhdojnë të protestojnë kundër politikës mjedisore të Bashkimit Evropian dhe importit të ushqimeve të lira.

Rreth një mijë shoferë traktori bllokuan rrugët kryesore në Bruksel mëngjesin e së enjtes, vlerëson policia. Disa hodhën vezë në ndërtesën e Parlamentit Evropian, të tjerë ndezën zjarre dhe ndezën fishekzjarrë.

Fermerët po përpiqen të tërheqin vëmendjen e liderëve që kanë mbërritur në Bruksel për samitin e Këshillit Evropian.

Siguria në kantierin e ndërtimit ruhet nga oficerë policie të rangut të lartë, të cilët, pas barrierave të ngritura, mbikëqyrin traktorët e parkuar në një vend disa blloqe larg ndërtesës së Parlamentit Europian.

Kryeministri belg Alexander De Croo u tha gazetarëve se do të donte që tema e fermerëve dhe problemet e tyre të përfshihej në negociatat e liderëve të BE-së, megjithëse nuk është në rendin e ditës.

Sipas një zëdhënësi të policisë, ka më shumë se një mijë traktorë ose makina të tjera bujqësore në rrugët e Brukselit, veçanërisht rreth sheshit të Luksemburgut.

Shumica e fermerëve janë të rinj belgë nga jugu i vendit, nga rajonet Seneffe ose Tournai, por mes fermerëve ka edhe kolegë të tyre nga jashtë, shkruan The Brussels Times.

Fermerët shpresojnë se udhëheqësit e BE-së do t’i dëgjojnë thirrjet e tyre për të shkurtuar rregulloret dhe për të forcuar kontrollet mbi importet, të cilat fermerët thonë se po dëmtojnë jetesën e tyre.

“Kur shihni se me sa njerëz jemi këtu sot dhe kur shihni se është në të gjithë Evropën, atëherë duhet të shpresoni. Ne duhet të shpresojmë që këta njerëz të shohin se bujqësia është e nevojshme. E dini, është ushqim.” tha Kevin Bertens, një fermer nga zona afër Brukselit. Protestat kanë vazhduar gjatë gjithë javës në Francë, Rumani, Poloni dhe Gjermani.

Në Francë, ku fermerët kanë protestuar prej disa javësh, qeveria braktisi planet për të reduktuar gradualisht subvencionet e fermave për karburantin dizel dhe premtoi mbështetje të mëtejshme. Megjithatë, fermerët thonë se kjo nuk mjafton.

Protestat në të gjithë Evropën po zhvillohen përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në qershor, ku e djathta ekstreme, e mbështetur gjithnjë e më shumë nga fermerët, ka të ngjarë të ecë mirë.

Kujtojmë se liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, pas disa javësh bllokada, në seancën e sotme të jashtëzakonshme arritën një marrëveshje për ndihmën financiare për Ukrainën.

Ndonëse prej kohësh ishte paralajmëruar se Hungaria do të vendoste sërish veton dhe bllokimin e ndihmës prej 50 miliardë eurosh, duket se kjo nuk ka ndodhur.

 

Kategoritë
BotaLajme