Kampionati Botëror – Tifozët në Katar falën namazin e Xhumasë pranë stadionit

Para ndeshjes Uells-Iran në Grupin B të Kampionatit Botëror, qindra tifozë falën namazin e xhumasë pranë stadiumit, pamjet madhështore u përhapën në rrjetet sociale në një kohë të shkurtër dhe morën mijëra pëlqime nga përdoruesit

.Para ndeshjes Uells – Iran, tifozët që falën xhumanë pranë stadiumit Ahmad Ben Ali krijuan imazhe të bukura. Vizitorë nga Katari pritës dhe vende të tjera myslimane morën pjesë në grupin e lutjes, kryesisht tifozë iranianë të futbollit.

Sipas Haber 7; Një familje braziliane me 6 anëtarë dhe një tifoz meksikan që erdhi për të parë ndeshjet e Kupës së Botës 2022 të mbajtura në Katar u konvertuan në Islam. Në videon e shpërndarë në rrjetet sociale, një adoleshent meksikan para një xhamie në kryeqytetin Doha shihet duke folur me një musliman të Katarit për konvertimin në Islam. Sipas Islamit, njeriu nga Katari beson vetëm në Allahun dhe Profetin. Ai thotë se duhet të pranojë të gjithë profetët e tjerë

Kategoritë
BotaLajme