Kadyrov si Rambo: Ukrainasit tallen me videon propagandistike të liderit çeçen

Udhëheqësi çeçen dhe miku i Putinit, Ramzan Kadyrov, publikoi një video të çuditshme propagandistike, ku shihet duke vrapuar dhe duke gjuajtur një pushkë në qiell. Videoja u publikua për të treguar mbështetjen për pushtimin rus të Ukrainës.

Videoja prej 30 sekondash nuk tregon skena aktuale nga lufta. Në vend të kësaj, me atë që duket të jetë muzikë në sfond nga filmi Rambo, Kadyrov, i veshur me syze dielli dhe një sharrë elektrike me zinxhir të lidhur në gjoks, shfaqet duke vrapuar në mënyrë të ngathët pranë një vargmalesh malore ndërsa automjetet e sigurisë e ndjekin atë. Më pas ai qëllon kallashnikovin e tij në ajër ndërsa automjetet qarkullojnë rreth tij.

Nuk është e qartë saktësisht se kur është realizuar videoja ose sa para ka investuar për ta bërë atë, por ilustron në mënyrë të përkryer pse lideri çeçen, i cili mburret për pamëshirshmërinë e tij, është tallur gjerësisht për paraqitjet e tij në PR gjatë luftës në Ukrainë.
Ndonëse videoja ka mbledhur më shumë se 700 mijë pëlqime në llogarinë zyrtare të Telegram, ajo është bërë cak i talljeve nga aktivistët ukrainas në Twitter. Së bashku me videon, Kadyrov postoi një poezi në Telegram që lavdëron fitoren ruse në Alpet zvicerane kundër ushtrisë franceze në 1799.

Kategoritë
BotaLajme