Ja pse nuk u akordua penallti për Gjermaninë kur Cucurella ndaloi me dorë goditjen e Musialës.

Dje, me fitoren 2:1 ndaj Gjermanisë pas kohës shtesë, Spanja kaloi në gjysmëfinale të Euros dhe një detaj i diskutueshëm nga minuta e 106-të ngriti shumë pluhur në mediat gjermane.

Në fillim të shtesës së dytë me rezultat 1:1, Jamal Musiala gjuajti, pas së cilës topi goditi në dorë Marco Cucurella.

Gjyqtari kryesor i ndeshjes, Anthony Taylor, nuk ka treguar penalltinë, por nuk ka marrë thirrje nga dhoma e VAR-it për të parë sërish situatën.

Gjermanët janë të indinjuar pasi besojnë se janë dëmtuar për një penallti të pastër dhe të gjithë situatën e ka sqaruar gazetari i ESPN, Dale Johnson, ekspert i gjykimit të VAR.

Ai ka sqaruar se arbitri Taylor ka vepruar në përputhje me rregullat e lojës së futbollit, pasi në një situatë të tillë nuk duhet të luhet penallti.

Siç shpjegoi Johnson, UEFA u dha udhëzime të qarta gjyqtarëve përpara Euros se penalltitë nuk jepen nëse topi godet dorën e një lojtari dhe ai shtrihet poshtë dhe pas trupit të lojtarit.

Duke qenë se ishte vetëm një rast i tillë, nuk reaguan as gjyqtari Taylor dhe as gjyqtari i VAR-it, Stuart Atwell.

Rezultati në atë moment mbeti 1:1, Mikel Merino shënoi gol në minutën e 119-të për të çuar Spanjën në gjysmëfinale.

Kategoritë
Sport