Izraelitët qëlluan mbi një kamion që transportonte ushqim për palestinezët: Mielli u shkatërrua, dërgesa u bllokua

Forcat izraelite qëlluan mbi një autokolonë të Kombeve të Bashkuara që transportonte furnizime jetike ushqimore në Gazën qendrore më 5 shkurt, përpara se përfundimisht të bllokonin kamionët që të përparonin drejt pjesës veriore të territorit, ku palestinezët janë në prag të urisë, treguan dokumentet e analizuara nga OKB dhe CNN.

CNN ka parë korrespondencë midis OKB-së dhe ushtrisë izraelite që tregon se rruga e autokolonës ishte rënë dakord nga të dyja palët përpara sulmit. Sipas një raporti të incidentit të brendshëm të përpiluar nga UNRWA, agjencia kryesore e ndihmës e OKB-së në Gaza, dhe e parë gjithashtu nga CNN, kamioni ishte një nga 10 në një kolonë të parkuar në një pikë mbajtjeje IDF kur u qëllua mbi të.

Askush nuk u lëndua në autokolonë, por pjesa më e madhe e përmbajtjes së tij, kryesisht mielli i grurit, i cili nevojitet dëshpërimisht për pjekjen e bukës, u shkatërrua.

Është një nga sfidat kryesore me të cilat përballen përpjekjet humanitare për të ndihmuar më shumë se dy milionë njerëz në Gaza, gati 85 për qind e të cilëve janë të zhvendosur brenda vendit.

Juliette Touma, zëdhënëse e UNRWA “Kollona me ushqime po shkonte në pjesët veriore të Rripit të Gazës. Ajo autokolonë në rrugë në atë që ne i quajmë zonat e mesme u godit. Një nga kamionët që transportonte furnizimet u godit nga zjarri i marinës izraelite,” tha ajo për CNN.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) nuk iu përgjigjën kërkesave të CNN për koment mbi sulmin. IDF tha më 5 shkurt se po hetonte incidentin.

Është një nga disa incidente ku kolonat e ndihmave, si dhe depot e ndihmave, janë goditur që nga fillimi i luftës.

Pas sulmit të 5 shkurtit, UNRWA vendosi të ndalojë dërgimin e autokolonave në veri të Gazës. Hera e fundit që agjencia ishte në gjendje të dërgonte ushqim në veri të Wadi Gazës ishte më 23 janar. OKB vlerëson se 300,000 njerëz jetojnë ende në Gazën veriore, me shumë pak ndihmë. Kequshqyerja akut është identifikuar tashmë në 16.2 përqind të fëmijëve atje, mbi pragun që konsiderohet kritik, sipas OKB-së.

Kolona, ​​e përbërë nga 10 kamionë ndihma dhe dy automjete të blinduara të markuara nga OKB, u nis në orët e para të 5 shkurtit. UNRWA tha se udhëtimet bëhen herët gjatë ditës për të shmangur sulmin e përmbajtjes së kamionëve.

Kategoritë
BotaLajme