Izraeli akuzon gazetarët e Reuters, CNN, AP dhe New York Times për bashkëpunim me Hamasin më 7 tetor

Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit në profilin e saj zyrtar X ka transmetuar tekstin e HonestReporting në të cilin vihet moralisht në pikëpyetje prania e fotoreporterëve nga AP, CNN, Reuters dhe The New York Times pikërisht në ditën e sulmit të Hamasit.

Në fillim të tekstit, theksohet se militantët e Hamasit nuk ishin të vetmit që më 7 tetor dokumentuan krimet që ata kryen gjatë sulmit vdekjeprurës në jug të Izraelit.

“Disa nga mizoritë e tyre u kapën nga fotoreporterët me bazë në Gaza që punonin për agjencitë e lajmeve Associated Press dhe Reuters, prania e të cilëve herët në mëngjes në zonën e thyer kufitare ngre pyetje serioze etike,” tha ai.

“A e pranuan agjencitë me reputacion që publikuan fotot e tyre praninë e tyre në territorin e armikut, së bashku me të infiltruarit terroristë? A i njoftuan fotoreporterët e pavarur të mediave të tjera, si CNN dhe The New York Times, këto media? Duke gjykuar nga imazhet e linçimeve, rrëmbimeve dhe sulmet ndaj një kibuci izraelit, duket se kufiri është thyer jo vetëm fizikisht, por edhe gazetarisht”, thuhet në tekst.

Ata thonë se katër emra shfaqen në fotot e AP nga zonat kufitare Izrael-Gaza më 7 tetor, Hassan Eslaiah, Yousef Masoud, Ali Mahmud dhe Hatem Ali.

Eslaiah është një gazetar i pavarur i cili gjithashtu punon për CNN i cili fotografoi tankun izraelit të djegur dhe bastisjen në Kibbutz Kfar Azza gjatë sulmit. Përveç kësaj, ata publikuan një fotografi që tregonte Eslaiah me liderin e Hamasit dhe organizatorin e sulmit të 7 tetorit, Yahya Sinwar.

Yousef Masoud, i cili gjithashtu nënshkroi foton e AP, punon gjithashtu për The New York Times.

“Ali Mahmud dhe Hatem Ali u pozicionuan për të marrë fotografitë e rrëmbimeve të tmerrshme të izraelitëve në Gaza. Mahmud kapi kamionin që mbante trupin e shtetasit gjermano-izraelit Shani Louk dhe Ali mori disa pamje të njerëzve të rrëmbyer,” tha ai.

Autorët akuzojnë gjithashtu fotoreporterët e Reuters, Mohammed Fayq Abu Mostafa dhe Yasser Qudih se ishin në kufi në kohën e saktë të sulmit të Hamasit.

Të dy fotografuan një tank izraelit të djegur në vetë kufirin, por Abu Mustafa fotografoi trupin e një ushtari izraelit duke u nxjerrë nga tanku nga disa njerëz.

“Reuters ishte mjaft i sjellshëm për të shtuar një paralajmërim grafik në mbishkrimin e fotografisë, por kjo nuk i ndaloi redaktorët që paturpësisht ta shënonin atë si një nga “Fotografitë e Ditës” në bazat e tyre të të dhënave editoriale”, thuhet në njoftim.

Autorët theksojnë se agjencitë e lajmeve mund të pretendojnë se ato thjesht po bëjnë punën e tyre dhe dokumentimi i krimeve të luftës mund të jetë pjesë e kësaj.

“Por nuk është kaq e thjeshtë. A mund të supozohet se “gazetarët” sapo u shfaqën herët në mëngjes në kufi pa koordinim paraprak me terroristët? Apo ishin pjesë e planit?”, thuhet në tekst.

Në këtë drejtim, ata bënë thirrje që të ripërcaktohet kufiri mes “gazetarisë dhe barbarisë”.

HonestReporting është një OJQ që “monitoron median për paragjykime kundër Izraelit” dhe është përshkruar nga disa media si një “grup mbikëqyrës mediatik pro-izraelit”. Ata janë të regjistruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Nju Jork, dhe gazetarët janë të vendosur në Jerusalem.

 

Kategoritë
BotaLajme