Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme për migrimin

Gjithnjë e më shumë refugjatë mbërrijnë në Itali. Qeveria do të reagojë më shpejt e shpall gjendjen e jashtëzakonshme. Disa zona pritet të përfitojnë veçanërisht prej saj – kjo është një domosdoshmëri urgjente.

Siç konfirmohet nga zyra e kryeministres Giorgia Meloni, gjendja e jashtëzakonshme që sapo është shpallur duhet të zbatohet në të gjithë Italinë për gjashtë muaj. Qeveria e krahut të djathtë në Romë dëshiron të arrijë të ndihmojë rajonet jugore të vendit veçanërisht të prekura nga fluksi i refugjatëve më shpejt dhe me më pak burokraci, për shembull duke ndërtuar qendra pritjeje për refugjatët.

Kështu, më shumë se 1800 refugjatë ndodhen aktualisht në ishullin Lampedusa në një qendër pritjeje për refugjatët, e projektuar për një maksimum prej 400 personash. “Ka shumë gra me fëmijë të vegjël dhe të mitur të pashoqëruar”, tha drejtoresha e qendrës për migrantët, Lorena Tortorici për kanalin televiziv italian TG24. “Ne jemi në një situatë emergjente. Stafi po përpiqet të bëjë atë që mundet.”

Televizioni shtetëror italian raportoi se pritet edhe emërimi i një përfaqësuesi special për çështjet e migrimit.

Kritika nga një organizatë për të drejtat e njeriut

Megjithatë, vendosja e gjendjes së jashtëzakonshme ka shkaktuar edhe kritika. Jean-Pierre Gauci, themelues dhe drejtor i organizatës për të drejtat e njeriut Fondacioni People for Change (PfC), tha në një intervistë me Deutsche Welle-n se Roma po kërkonte një “pretekst” për t’i lejuar vetes, si dhe vendeve evropiane, të ” shkelin detyrimet e tyre ndërkombëtare”. Këto përfshijnë parimin e moskthimit dhe detyrimin për të shqyrtuar të gjitha kërkesat për azil individualisht.

Gauci tha se Italia kishte detyrim për të shpëtuar ata që janë në rrezik në det dhe më pas të lehtësonte zbarkimin dhe aksesin në një procedurë azili. Por të thuash se ka urgjencë për të lejuar riatdhesimin është qartësisht në kundërshtim me detyrimet ndërkombëtare, argumentoi ai.

Gauci bëri thirrje për më shumë “solidaritet efektiv” në Evropë, duke argumentuar se kjo ishte bërë tashmë në kontekstin e Ukrainës. “Ne e dimë se Evropa mund ta bëjë këtë nëse dëshiron,” tha ai.

Vala e refugjatëve për Pashkët

Siç raportoi agjencia italiane e lajmeve ANSA, rreth 2000 emigrantë mbërritën me varka në ishullin italian të Lampedusa, në brigjet e Afrikës Veriore, vetëm gjatë fundjavës së gjatë të Pashkëve. Autoritetet regjistruan më shumë se 40 zbarkimi ndërmjet së premtes dhe së hënës. Shumë të ardhur ishin të mitur.

Sipas ANSA-s, ministri i Mbrojtjes Civile dhe Politikës Detare, Nello Musumeci, pas vendosjes së gjendjes së jashtëzakonshme tha: “Duhet të jemi të vetëdijshëm se kjo nuk e zgjidh problemin. Vetëm një ndërhyrje e kujdesshme dhe e përgjegjshme për Bashkimin Evropian do të bëjë është e mundur të arrihet kjo”.

Kërkesë e re për partnerët e BE

Qeveria e Giorgia Melonit – si disa nga paraardhësit e saj – u ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur, por kryesisht pa sukses, vendeve të tjera të BE-së që të tregojnë më shumë solidaritet. Vendet e tjera duhet të respektojnë premtimet e tyre për të mirëpritur azilkërkuesit që shpresojnë të gjejnë familje ose punë në Evropën veriore.

Në Itali prej disa kohësh po diskutohet për ardhjen e mijëra emigrantëve. Ministria e Brendshme në Romë ka numëruar tashmë më shumë se 31000 njerëz që kanë mbërritur në Itali me anije këtë vit, krahasuar me rreth 7900 në të njëjtën kohë vitin e kaluar.

Shumica e emigrantëve që mbërrijnë këtë vit janë nga Bregu i Fildishtë, të ndjekur nga guineasit, nga ata nga Pakistani, egjiptianët, tunizianët dhe refugjatë nga Bangladeshi, sipas statistikave të Ministrisë së Brendshme.

Shumë migrantë përpiqen rregullisht të kalojnë Mesdheun me varka shpesh të papërshtatshme për lundrim nga Tunizia dhe Libia për të arritur në ishujt italianë të Lampedusës dhe Siçilisë, si dhe në kontinentin italian ose në Maltë. Këto kalime shumë të rrezikshme janë ndonjëherë shkaku i aksidenteve tragjike me varka, si ai që vrau të paktën 90 vetë në fund të shkurtit në Kalabri.

Kategoritë
BotaLajme