Ish-kryeministri izraelit: Putin më siguroi se nuk kishte ndërmend të vriste Zelenskin

Ish-kryeministri izraelit Naftali Bennett tha në një intervistë një orëshe për Channel 12 të Izraelit se presidenti rus Vladimir Putin i premtoi atij se nuk do ta vriste presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Në atë bisedë, ai tregoi detajet e udhëtimit të tij të njohur në Moskë në fillim të marsit 2022, në një përpjekje për të ndihmuar në arritjen e një marrëveshjeje paqeje midis dy palëve.

Megjithëse Bennett nuk ishte në gjendje të ndihmonte në përfundimin e armiqësive, ai ishte në gjendje të siguronte një premtim nga Putini për të mos vrarë Zelenskyn, i cili fshihej në një bunker sekret në atë kohë për të parandaluar një vrasje të tillë.

Putin e siguroi Bennett: “Unë nuk do ta vras ​​Zelenskyn”.

Bennett u përgjigj: “Duhet të kuptoj që ju më jepni fjalën tuaj se nuk do ta vrisni Zelenskyn”, dhe Putin përsëri premtoi të mos e bëjë këtë.

Bennett i telefonoi Zelenskyt ndërsa ai ishte ende në Moskë në rrugën e tij për në aeroport nga Kremlini për t’i thënë se nuk ishte në rrezik për vdekje.

“A je i sigurt,” pyeti Zelenski.

“Njëqind për qind,” u përgjigj Bennett. Brenda pak orësh, Zelenskiy u kthye në zyrën e tij dhe regjistroi një video duke shpjeguar se ai nuk kishte frikë, tha Bennett.

Ai shpjegoi se shkoi në Moskë me kërkesë të Zelenskit sepse besonte se kishte pak kohë në të cilën mund të arrihet një marrëveshje për t’i dhënë fund luftës.

“Ne shkuam në fshehtësi absolute sipas një plani të dobët nga Izraeli përmes rajonit të Kazakistanit… sepse nuk mund të fluturonim mbi Detin e Zi. Gjatë rrugës u lutëm dhe bekuam verën e së shtunës, ishte shumë emocionuese”, tha Bennett.

Ata zbarkuan në Moskë, ku ishte ftohtë dhe binte shi, udhëtimi i tij i parë në qytet, kujton Bennett, duke shtuar se atij iu bashkua MK Ze’ev Elkin, atëherë ministër i Strehimit dhe Ndërtimit, i cili është me origjinë nga Ukraina dhe flet rrjedhshëm rusisht. . Ai ka qenë përkthyesi i Netanyahut në të kaluarën në takimet e tij me Putinin.

Nga Moska shkuan në Berlin, për një takim me kancelarin gjerman Olaf Scholtz, dhe së bashku vizituan Francën, Britaninë e Madhe dhe SHBA-në, të cilët të gjithë e dinin për vizitën e tij.

“Gjithçka që bëra ishte e koordinuar me Shtetet e Bashkuara, Gjermaninë dhe Francën”, tha ish-kryeministri izraelit, sipas Channel 12.

Kategoritë
BotaLajme