Ish-kryeministri izraelit Barak: Po humbasim opinionin publik në Evropë

Duke treguar opinionin publik kundër tyre për shkak të vdekjeve të civilëve në Gaza, Barak tha: “Ne do të fillojmë të humbasim qeveritë në Evropë në 1 ose 2 javë”. Duke iu referuar kërkesave të administratës së Uashingtonit, Barak tha se “SHBA nuk mund t’i diktojë Izraelit se çfarë të bëjë”.

Ish-kryeministri izraelit Ehud Barak paralajmëroi për vdekjen e civilëve në Gaza.

Vazhdojnë sulmet e përgjakshme të ushtrisë izraelite në Rripin e Gazës të rrethuar.

Barak paralajmëroi se mbështetja e tyre po zvogëlohej, veçanërisht në vendet perëndimore dhe tha: “Ne po humbasim opinionin publik në Evropë”.

“Ne do të fillojmë të humbasim qeveritë në Evropë”

Në intervistën e tij për Politico, politikani izraelit bëri këto deklarata:

Në 1 ose 2 javë do të fillojmë të humbasim qeveritë në Evropë. Një javë më vonë, konflikti mes nesh dhe amerikanëve do të dalë në sipërfaqe.

“Do të na duhet të pranojmë kërkesat amerikane”

Ehud Barak tha se retorika e zyrtarëve amerikanë ka ndryshuar ditët e fundit dhe thirrjet për një pauzë humanitare në konflikte janë shtuar.

“Ne do të duhet të pranojmë kërkesat amerikane brenda 2-3 javëve të ardhshme, ndoshta më shpejt”, tha ish-kryeministri.

“SHBA nuk mund t’i diktojë Izraelit se çfarë të bëjë”

Barak vuri në dukje rolin e rëndësishëm të SHBA-së në sigurinë e Izraelit dhe bëri vlerësimin e mëposhtëm:

Ju mund të shihni se dritarja është e mbyllur. Është e qartë se po shkojmë drejt një konflikti me amerikanët për sulmin. Shtetet e Bashkuara nuk mund t’i diktojnë Izraelit se çfarë të bëjë. Por nuk mund t’i injorojmë as ato.

Mundësia e mbështetjes për Palestinën

Barak nënvizoi se mbështetja globale mund të vijë për Palestinën në të ardhmen dhe tha: Nuk është e pamundur që të mblidhet një forcë shumëkombëshe arabe, me mbështetjen e Ligës Arabe dhe Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila do të përfshijë disa trupa simbolike nga vendet joarabe.

Këto forca mund të qëndrojnë atje për 3 deri në 6 muaj për të ndihmuar Autoritetin Palestinez të marrë kontrollin siç duhet (në Gaza).

“E rëndësishme për vendet arabe”

Duke thënë se Egjipti dhe Jordania kanë thelluar bashkëpunimin me Izraelin në “luftën kundër terrorizmit”, Barak theksoi se vendi i tij ka nënshkruar marrëveshje “normalizimi” me Bahreinin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe se kjo është e rëndësishme për vendet arabe.

Duke vënë në dukje se liderët arabë duhet të jenë në gjendje t’i thonë popullit të tyre se “është hapur një faqe e re në marrëdhënie dhe se të gjitha palët po bëjnë një përpjekje të sinqertë për të qetësuar konfliktet”, Barak tha se Izraeli gjithashtu duhet të jetë në gjendje të shpjegojë se ka mendësi që mund të ndryshojë politikat që ka ndjekur vitet e fundit.

Barak, megjithatë, argumentoi se këto zhvillime nuk do të thotë se “Izraeli duhet ose mund të nxitojë për të negociuar një zgjidhje me dy shtete”.

Kategoritë
BotaLajme