Ish-kryeministri David Cameron emërohet Sekretari i ri i Jashtëm i Britanisë së Madhe

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar pësoi ndryshime të hënën në mëngjes pasi u shkarkua ministrja e Brendshme, Suella Braverman, dhe në vend të saj u emërua ish-sekretari i Jashtëm, James Cleverly. David Cameron u emërua ministër i ri i Jashtëm.

Ish-kryeministri bëri një rikthim të papritur si pjesë e një riorganizimi që pa Suella Braverman të zëvendësohej nga James Cleverly si Sekretare e Brendshme.

David Cameron është kthyer në qeveri si Sekretar i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar në një rikthim nga ish-kryeministri, i cili theksoi gatishmërinë e Rishi Sunak për të ndërmarrë rreziqe ndërsa ai kërkon të përmirësojë pozicionin e tij politik.

Zëdhënësi konfirmoi gjithashtu se Jeremy Hunt do të mbetet kancelar.

Cameron dha dorëheqjen në vitin 2016 pasi humbi referendumin për Brexit, por thuhet se u tha miqve në 2018 se donte të kthehej në politikë, mundësisht si sekretar i jashtëm.

Që atëherë ai ka mbajtur një profil relativisht të ulët në jetën publike, megjithëse u përfshi në një skandal dy vjet më parë kur loboi te ministrat e qeverisë për të siguruar fonde për kompaninë e shërbimeve financiare tashmë të falimentuar Greensill Capital.

Ai u shfaq përsëri në titujt e gazetave muajin e kaluar kur tha se vendimi i Sunak për të hequr lidhjen hekurudhore të shpejtësisë së lartë HS2 midis Birminghamit dhe Mançesterit ishte i gabuar, duke shtuar: “Ne po shkojmë në drejtimin e gabuar”.

Vendimi i Sunak për të rikthyer Cameron ka të ngjarë të tërheqë të moderuarit në Partinë Konservatore, të cilët janë tmerruar nga retorika agresive e krahut të djathtë të Braverman për çështje të tilla si emigracioni, policia dhe të pastrehët.

Mund të nxisë gjithashtu zemërimin në të djathtën e partisë, veçanërisht duke pasur parasysh se veprimi i fundit i rëndësishëm politik i Cameron ishte duke udhëhequr fushatën e dështuar për të mbetur në BE.

Kategoritë
BotaLajme