Ish-ambasadori amerikan: E vetmja zgjidhje është njohja e Kosovës nga Serbia

Në qarqet perëndimore ka mbështetje të konsiderueshme për Aljbin Kurtin dhe rezultati është se ai nuk heq dorë nga qëndrimi i tij agresiv, thotë ish-ambasadori amerikan William Montgomery, duke komentuar refuzimin e vazhdueshëm të kryeministrit të institucioneve të përkohshme të Prishtinës për të zbatuar Marrëveshja e Brukselit, si dhe sugjerimet e bashkësisë ndërkombëtare lidhur me krizën në veri të Kosovës.

Montgomery për Tanjug, duke iu përgjigjur pyetjeve që i janë drejtuar para takimit mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel, thekson se ka frikë se në përpjekjet e Perëndimit për të “zgjidhur” Kosovën, do ta inkurajojnë Kurtin të ndërmarrë hapa që e shtyjnë Serbinë gjithnjë e më shumë. në një qoshe”..

“Asgjë e mirë nuk mund të vijë prej saj. Në përpjekjet e tyre për të “zgjidhur” krizën e Kosovës, kjo mund ta përkeqësojë atë shumë”, thotë Montgomery.

I pyetur nëse sheh një zgjidhje kompromisi për situatën në Kosovë, Montgomery thotë:

“Do të jem i sinqertë. Serbia është e vetme. Asnjë nga vendet kryesore të përfshira, përfshirë SHBA-në, Gjermaninë, Francën dhe Britaninë e Madhe, nuk dëshiron që diçka tjetër përveç Serbisë të njohë pavarësinë e Kosovës brenda kufijve të saj aktualë si zgjidhje përfundimtare. Dallimet midis vendeve perëndimore janë thjesht se si të arrihet kjo. Askush nuk do dhunë dhe si rrjedhojë disa e argumentojnë këtë duke e inkurajuar Kurtin që t’i japë Serbisë më shumë kohë për çështjen e targave ose të tregojë më shumë fleksibilitet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit”.

“Me sa di unë, asnjë qeveri perëndimore nuk po mendon për hapa që do t’i jepnin Serbisë hapësirë,” thekson ai.

Dhe i pyetur se çfarë mund të bëjë Serbia në këtë moment për të mbrojtur interesat e saj, Montgomery kujton se ishte një moment para disa vitesh kur Vuçiq dhe Thaçi po mendonin për një marrëveshje që do të sillte vuajtje, por do të ishte e realizueshme (ndarje).

“Angela Merkel vuri veton ndaj kësaj zgjidhjeje të mundshme. Dhe në fakt, Thaçi do të përballej me vështirësi ekstreme nga partitë politike të Kosovës për ta përmbyllur këtë marrëveshje, aq më tepër që qasja e Kurtit inkurajohet fuqishëm nga grupet e politikës së jashtme në shumë vende perëndimore, përfshirë edhe SHBA-në”, përfundoi Montgomery.

Kategoritë
LajmeVendi