“I padukshëm” F-117 fotografuar gjatë fluturimit pas më shumë se dhjetë vjetësh

Aeroplani luftarak “i padukshëm” Lockheed F-117 amerikan u fotografua gjatë fluturimit pas më shumë se dhjetë vjetësh.

F-117 u fotografua nga fotografi Santos Caceres ndërsa po largohej nga baza ajrore Nellis në Las Vegas më 30 tetor rreth orës 3:40 pasdite.

Fotot tregojnë qartë një aeroplan amerikan “të padukshëm” që filloi të përdorej në fillim të viteve 1980 dhe u tërhoq nga shërbimi në 2008, domethënë 12 vjet më parë. Isshtë bërë nga një material që e bën atë pothuajse të padukshëm për radarët.

Sidoqoftë, në vitet e fundit, F-117 ka qenë përsëri aktiv, dhe shembuj të këtij modeli janë përdorur si mbështetje gjatë ushtrimeve në Kaliforni, si dhe në Miramar me skuadriljen e 64-të të agresorit.

Ushtria amerikane vuri në dukje se F-117 u tërhoq nga shërbimi aktiv, por që pilotët nga Qendra e Testimit të Forcave Ajrore po e përdorin ende atë për “aktivitete të kufizuara”.

Disa kopje të F-117 kanë qenë prej kohësh në muze, ndërsa disa përdoren ose ruhen në depo. Mostra të tjerë do të shkatërrohen dhe katër ekzemplarë do të shkatërrohen çdo vit.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet