Historia është shkruar mbrëmë në Katalonjë, “mini Messi” ka luajtur për Barcelonën në moshën 15-vjeçare

Barcelona mposhti 4:0 Betisin në xhiron e 32-të të La Ligës spanjolle mbrëmë në stadiumin Camp Nou dhe 15-vjeçarja Lamine Yamal bëri histori duke u bërë futbollisti më i ri në histori që luan për klubin katalanas.

Yamal bëri debutimin e tij për Barcelonën mbrëmë në moshën 15 vjeç e 290 ditë, dhe në përgjithësi ai është lojtari i pestë më i ri që luan në La Liga spanjolle. Rekordmeni është Luka Romero, i cili ka luajtur për Mallorca tre vjet më parë në moshën 15 vjeç e 219 ditë.

Futbollisti, i cili tashmë quhet “mini Messi” për shkak të trupit të tij të vogël, këmbës së majtë dhe driblimeve të shkëlqyera, u fut mbrëmë në lojë në minutën e 83-të kur zëvendësoi Gavi dhe në debutimin e tij mund të ishte në mesin e golashënuesve.

Në minutën e 87-të, ai rrëmbeu topin nga mbrojtja e Betisit, doli te portieri, por gjuajti drejt tij dhe humbi mundësinë për t’u bërë golashënuesi më i ri në historinë e Barcelonës.
Megjithatë, nëse i jepet mundësia të luajë deri në fund të këtij sezoni dhe në fillim të sezonit të ardhshëm, me siguri anësori i Barcelonës do të thyejë rekordin e mbajtur nga Ansu Fati (16 vjet e 10 muaj).

Futbollisti spanjoll me origjinë marokene dhe Guinea Ekuatoriale mori vlerësime edhe nga trajneri Xavi në fund të ndeshjes.

“Yamal luajti shumë mirë. I thashë të luante i qetë dhe si të mundej, dhe ai bëri. Dhe ai është vetëm 15 vjeç, imagjinoni se… Ai për pak sa nuk shënoi. Ai është një lojtar i veçantë, ka shumë besim. dhe mund ta shihni në stërvitje se ai do të jetë një lojtar i rëndësishëm për ne”, tha Xavi pas ndeshjes.

Dhe fakti që Yamala është pothuajse dy vjet më i ri se Lionel Messi kur ai luajti për herë të parë për ekipin e lartë të Barcelonës, flet shumë se çfarë lloj talenti është ai.

Meqë ra fjala, golat për Barcelonën mbrëmë i shënuan Andreas Christensen, Robert Lewandowski dhe Raphinha, së bashku me autogolin e Guido Rodriguez.

Kategoritë
Sport