Haradinaj-Stublla e quan Vuçiqin “këlyshi i Rusisë”: Po kërcënon me luftëra të reja në Ballkan

Ministrja e Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla ka reaguar në Twitter ndaj presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i cili paralajmëroi se nëse nuk arrihet një kompromis me Kosovën përmes bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, atëherë konflikti “i ngrirë” mund të “shkrihet” në të ardhmen duke treguar llojin e konfliktit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Haradinaj-Stublla përmes Twitter-it ka thënë se politika dhe qasja e siç e quajti ajo “këlyshi i Rusisë”, Vuçiqin, është kundër vlerave të BE-së dhe NATO-s.

“Politika dhe qasja e këlyshit të Rusisë është qartë kundër vlerave të BE-së dhe NATO-s për politikat e sigurisë në Ballkan. Të gjitha përpjekjet ruse e serbe për të minuar paqen, stabilitetin dhe sigurinë e rajonit janë të papranueshme për Kosovën dhe me siguri do të dështojnë sikurse kapitullimi i tyre i vitit 1999”, shkruan Haradinaj Stublla.

Ajo ka shkruar po ashtu se ministri i Informacionit i Millosheviçit, po kërcon NATO-n dhe vendet fqinje për përgatritje ushtarake për luftëra të reja në Ballkan.

“Pasi nxitën luftën e Nagorno-Karabak me armë të bëra në Serbi, Ministri i Informacionit i Millosheviçit, Vuçiq tani kërcënon të gjithë, NATO-n dhe vendet fqinje se do të vazhdojë të përgatitet ushtarakisht për luftërat e reja në Ballkan”, shkruan Haradinaj-Stublla.

Ndryshe, presidenti i Serbisë paralajmëroi sot se nëse nuk arrihet një kompromis me Kosovën përmes bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, atëherë konflikti “i ngrirë” mund të “shkrihet” në të ardhmen duke treguar llojin e konfliktit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit.

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet