Grupi “Ujqërit e natës” pranë Putinit ngre një statujë të Slobodan Millosheviçit në qendër të Moskës

Grupi famëkeq “Ujqërit e natës”, i afërt me presidentin rus Vladimir Putin, po ngre një monument për ish-presidentin serb dhe të paditurin e Hagës, Slobodan Millosheviç.

Skulptura, e cila është derdhur në bronz në Serbi, është dy metra e lartë dhe është vepër e skulptorit akademik nga Beogradi, Dragan Radenoviq.
Pas rreth një muaji, nga mesi i qershorit, në qendër duhet të ngrihet një monument për ish-presidentin serb dhe të paditurin e Hagës, Slobodan Millosheviq, iniciatorin e luftërave në territorin e ish-Jugosllavisë në Slloveni, Kroaci, BeH dhe Kosovë. të Moskës.

Marat Bashirov, profesor në Shkollën e Lartë të Ekonomisë të Institutit Kombëtar të Kërkimeve të Universitetit të Moskës, e tha këtë në një intervistë me tabloidin rus Tsargrad, dhe iniciatori i kësaj është propagandisti i njohur pro Putinit, udhëheqësi i ” Ujqërit e natës” Klubi i Motoçiklistëve, Aleksandar Zaldostanov i njohur si “Kirurgu”.

Putin është një anëtar nderi i klubit të motoçikletave të atij regjimi që mbështet agresionin kundër Ukrainës dhe mbron realizimin e ideve të “Botës Ruse”, dhe “Ujqërit e natës” janë një dekorim i vazhdueshëm i demonstratave pro Putinit. Skulptura, e cila është derdhur në bronz në Serbi, është dy metra e lartë.

Statuja tregon Millosheviçin duke mbajtur një maskë në dorë, e cila nga njëra anë i ngjan një personazhi nga piktura e famshme e piktorit norvegjez Edvard Munch – The Scream. Bashirov tha për portalin rus se serbëve duhet t’u vijë turp që monumenti nuk do të ngrihet në Serbi. Monumenti ka përfunduar dhe tashmë është dërguar në Moskë i shoqëruar nga “Ujqërit e natës”.

Bashirov në intervistë thekson se arsyeja e ngritjes së monumentit në Moskë është se “Milosheviqi është viktima e parë e NATO-s kriminale”, duke iu referuar ndërhyrjes në vitin 1999, por duke mos përmendur se ndërhyrja ka qenë për shkak të luftës dhe krimeve të kryera. nga regjimi i tij i kryer në Kosovë, kur për pak muaj dëboi nga Kosova më shumë se 800 mijë shqiptarë. Kujtojmë se në qeveri si ministër i Informacionit ishte edhe presidenti aktual serb, Aleksandar Vuçiq.

Sipas Zalldostanov, Serbia ende po heziton për ngritjen e atij monumenti, kështu që do të “instazhohet” në Rusi, e më pas në Serbi, kur Rusia të çajë akullin. Sipas Bashirov, “tradhtarët serbë” e ekstraduan Millosheviqin në Hagë dhe ai “pagoi me jetën e tij për mbrojtjen e atdheut”.

“Për arsye historike, Serbia është ndoshta aleati dhe partneri ynë i vetëm i dukshëm. Edhe pse Serbia është nën presion të vazhdueshëm për të vendosur një lloj kufizimi ndaj nesh. Një tjetër aleat është Hungaria, e cila është afër nesh për shkak të lidhjeve ekonomike”, tha Beshirov.

Lideri i “Ujqërve të natës” Aleksandar Zaldostanov pohon se përgatitjet dhe puna për vendosjen e monumentit janë në fazën përfundimtare dhe se monumenti po ngrihet në shenjë mirënjohjeje për Millosheviçin, “i cili në mënyrë profetike parashikoi se çfarë do të ndodhte me rusët”.

Para disa vitesh nisi një iniciativë për ngritjen e monumentit të Millosheviçit në Beograd dhe emërtimin e një rruge apo sheshi me emrin e tij dhe të kujtojmë se ministri aktual i Punëve të Jashtme i Serbisë dhe ish-zëdhënësi i Millosheviçit në kohën e luftës, Ivica Daçiq, shpalli ndërtimin e një monumenti, por ajo ide vdiq.

Kujtojmë se më 9 janar, në festimin e festës antikushtetuese të Ditës së RS, anëtarët e Ujqërve të Natës morën pjesë në një paradë në Sarajevën Lindore. Në vitin 2018, atyre iu ndalua hyrja në BeH sepse ishin cilësuar si kërcënim për sigurinë, por kjo nuk i pengoi ata të mbërrinin më vonë në vendin tonë.

Kategoritë
BotaLajme