Gruaja spanjolle kaloi 500 ditë në një shpellë, në izolim të plotë dhe 70 metra nën tokë

Alpinistja spanjolle Beatriz Flamini u largua nga izolimi vullnetar në një shpellë në provincën e Granadës pas 500 ditësh. Ky është një rekord botëror për të qëndruar në një shpellë dhe në izolim.

Flamini doli nga shpella më 14 prill pak pas orës nëntë të mëngjesit me duartrokitjet e miqve të saj që mbanin maska ​​për të mos rrezikuar shëndetin e saj.

Ajo i thirri e gëzuar dhe në pamje të parë dukej se ishte në formë të mirë. Fillimisht ajo mbante syze dielli, të cilat më pas i hoqi. Ajo e përshkroi qëndrimin e saj 70 metra nën tokë si një përvojë të madhe dhe të patejkalueshme.

“Do të doja të jem i sjellshëm dhe t’ju ​​përgjigjem pyetjeve tuaja, por kam një vit e gjysmë që nuk kam folur me askënd, do të ketë një konferencë shtypi, më lejoni të bëj dush fillimisht, një vit nuk e kam bërë këtë”, ka thënë sportistja, e cila para takimit zyrtar me gazetarët kanë pritur një ekzaminim mjekësor dhe një intervistë me psikologun.

Para ngjitjes, dy speleologë dhe një psikolog zbritën në shpellë për të përgatitur gruan për kthimin e saj nga nëntoka. Flamini zbriti në shpellë më 20 nëntor 2021, kur ishte 48 vjeç, tashmë në të pesëdhjetat.

Flamini e kalonte kohën e saj nën tokë duke bërë ushtrime, duke pikturuar dhe vizatuar dhe duke thurur kapele leshi. Ajo mori dy kamera GoPro për të regjistruar kohën e saj dhe kaloi 60 libra dhe 1000 litra ujë, sipas ekipit të saj mbështetës.
Gjatë 500 ditëve nën tokë, ekspertë të shumtë kontrolluan shëndetin dhe gjendjen e saj mendore përmes kamerave dhe speleologët përgatitën një plan të shpejtë evakuimi në rast emergjence. Ekipi gjithashtu i dorëzoi asaj ushqim dhe ujë nën tokë, por pa kontakt të drejtpërdrejtë me të.

Flamini theu rekordin e mëparshëm botëror për izolimin nëntokësor të mbajtur nga italianja Christine Lanzoni, transmeton TV RTVE. Në vitin 2007, ajo kaloi vullnetarisht 269 ditë nën tokë.

Kategoritë
BotaLajme