Gjykata zvicerane gjobiti katër protestues për pankartën “Vrite Erdoganin”

Një gjykatë zvicerane ka gjobitur katër persona për një pankartë të përdorur gjatë një proteste të vitit 2017 në Bernë kundër qeverisë turke, ku përveç fjalëve “Vrite Erdoganin”, tregonte një armë të drejtuar nga imazhi i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Gjykata e Lartë në Bernë shpalli fajtorë katër protestues për nxitje publike për të kryer krime ose dhunë. Vendimet u apeluan në Gjykatën Federale të Zvicrës.

Vendimi i fundit përmbysi në mënyrë efektive vendimet e pafajshme të dhëna në mars 2022 nga Gjykata Rajonale e Bern-Mittelland për katër protestues të krahut të majtë, siç detajohet në vendimin prej 65 faqesh.

Secili prej të pandehurve u gjobit me shuma të ndryshme, në total prej 12,246 dollarë për pjesëmarrjen e tyre në demonstratat e diskutueshme, që është një zhvillim i rëndësishëm.

Nisur nga kjo pamje e përgjithshme, vendimi thotë se është e vështirë të shihet se si folja “vras” mund të interpretohet si diçka tjetër përveç një thirrjeje të qartë dhe të pagabueshme për të vrarë kreun e shtetit turk. Sipas vendimit të gjykatës së lartë, në pankartë thuhej se ai duhet të qëllohej me armë.

Për më tepër, vendimi thotë se duhet të supozohet se një e shtënë me armë zjarri nga afërsi në kokë ose në tempull të një personi ka shumë gjasa të rezultojë në vdekje. Nisur nga ky kontekst i përgjithshëm, pankarta padyshim bënte thirrje për vrasjen e presidentit turk, dhe rrjedhimisht për një krim.

Është konstatuar se nuk ka vend për interpretim metaforik sepse nxitja publike për të vrarë një person nuk mbrohet nga liria e shprehjes apo liria e tubimit, transmeton Swissinfo.

Në ditën e protestës, Turqia paraqiti një ankesë zyrtare në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Zvicrës në Bernë për pankartën. Gjithashtu, është zhvilluar një bisedë telefonike mes ministrave të jashtëm të vendeve.

Kategoritë
BotaLajme