“Gjermania i ka dorëzuar Ukrainës sistemin e mbrojtjes ajrore ‘Patriot'”

Sistemi Patriot përdoret për të luftuar objektivat më të mëdhenj të ajrit si avionët, dronët, raketat dhe raketat kryqëzuese

Gjermania ka dorëzuar sistemin e mbrojtjes ajrore “Patriot” për mbrojtjen e Ukrainës nga sulmet ajrore ruse, tha qeveria gjermane, transmeton Anadolu.

Berlini në faqen zyrtare të qeverisë njoftoi dorëzimin e sistemit “Patriot” në fillim të janarit së bashku me dorëzimin e transportuesve të blinduar të personelit “Marder”. SHBA-ja dhe Holanda i kanë premtuar gjithashtu Ukrainës sistemin “Patriot”.

Sistemi Patriot, i prodhuar nga kompania amerikane “Raytheon”, përdoret për të luftuar objektivat më të mëdhenj të ajrit si avionët, dronët, raketat dhe raketat kryqëzuese.

Një bateri “Patriot” mund të gjurmojë deri në 50 objektiva dhe të sulmojë pesë objekte në të njëjtën kohë. Sipas ushtrisë gjermane, distanca është rreth 68 kilometra.

Ukraina kishte kërkuar urgjentisht sistemin “Patriot” vitin e kaluar në vazhdën e sulmeve masive ajrore ruse. Gjermania tashmë ka mbështetur mbrojtjen ajrore të Ukrainës duke dorëzuar tanke kundërajrore “Gepard”.

Ndërkohë, Gjermania i ka dorëzuar gjithashtu Ukrainës të dytin nga katër sistemet e premtuara të mbrojtjes ajrore “Iris-T SLM”. Sipas një lajmi të revistës së lajmeve “Der Spiegel” me bazë në Hamburg, një sistem “Iris-T” dhe 16 raketa të orientuara janë dorëzuar disa ditë më parë.

Që nga fillimi i luftës ruse në Ukrainë, qeveria gjermane ka vënë në dispozicion më shumë se 14,2 miliardë euro në mbështetje për Kievin, sipas Ministrisë së Jashtme.

Muajin e kaluar, qeveria gjermane kishte rënë dakord të dërgonte një mbështetje ushtarake shtesë prej 12 miliardë eurosh në Ukrainë.

Financimi shtesë përfshin 3,2 miliardë euro që do të disbursohen në vitin 2023 dhe linja krediti për periudhën midis 2024 dhe 2032 që arrijnë në rreth 8,8 miliardë euro.

Kategoritë
BotaLajme