Gjenden mbetje mortore në Tusuz të Prizrenit, dyshohet se janë të personave të zhdukur në luftë

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur ka vazhduar sot me gërmimet në lagjen Tusuz të Prizrenit, ku janë gjetur disa mbetje mortore, shkruan Gazeta Metro.

Lajmi është bërë i ditur nga Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur përmes një postimi në rrjetin social Facebook, se mbetjet mortore potencialisht i përkasin viktimave të listës së personave të zhdukur

“Në kuadër të zbatimit të Planit të Punës nën koordinimin e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, njësitet e Drejtorisë së Policisë për Hetimin e Krimeve të Luftës, ekspertët mjekoligjorë të Institutit të Mjekësisë Ligjore me mbështetjen edhe të ekspertëve të EULEX-it, janë duke kryer gërmimet vlerësuese në tri lokacione në hapësirat e ‘Varrezave të qytetit të Prizrenit’.
Gërmimet e filluar në mëngjes tanimë kanë rezultuar me gjetje dhe zhvarrosjen e mbetjeve mortore që mund t’iu përkasin viktimave të luftës që vazhdojnë të jenë në Listën e Personave të Zhdukur. Mbetjet mortore të zhvarrosura do të dërgohen në Institutin e Mjekësisë Ligjore për ekzaminimet e nevojshme dhe identifikimin përmes analizës shkencore të ADN-së. Pasi të përfundojnë të gjitha procedurat do përcaktohet numri i individëve të zhvarrosur dhe identiteti i tyre. Gërmimet në Tusuz të Prizrenit, janë duke u kryer në zbatim të urdhëresës së Gjykatës Themelore të Prishtinës, Departamentit Special”, thuhet në njoftim.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi