Gazetari i Al Jazeeras, familja e të cilit u vra në një bombardim izraelit vazhdoi të raportonte

Pasi anëtarët e familjes së tij u vranë në një sulm ajror izraelit, gazetari palestinez Wael al-Dahdouh vazhdoi të raportonte mbi fushatën e bombardimeve të Izraelit në Gaza.

“Kjo nuk do t’i shuajë kurrë zërat tanë. Gazetaria është misioni ynë fisnik,” tha al-Dahdouh.

Të mërkurën mbrëma, gruaja, djali, vajza, nipi dhe tetë të afërm të al-Dahdouh u vranë në një bastisje të ushtrisë izraelite në një shtëpi në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gazën qendrore, ku ata u larguan pasi u zhvendosën.

“Izraeli synon civilët dhe masakron familjet. Kjo është pjesë e asaj që familjet palestineze në Gaza kalojnë çdo ditë,” tha al-Dahdouh.

Televizioni Al Jazeera transmetoi një video të një gazetari që mban trupin e vajzës së tij në krahë dhe një tjetër shikon trupin e djalit të tij të shtrirë në dyshemenë e spitalit.

Izraeli nisi sulme të pamëshirshme ajrore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar të Hamasit në territorin izraelit më 7 tetor.

Që nga fillimi i bombardimeve, 6,546 palestinezë janë vrarë dhe 2.3 milionë banorë të Gazës mbeten pa ushqim, ujë, ilaçe dhe karburant./Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme