Fotot e Macronit gjatë stërvitjes së boksit shkaktuan një sërë reagimesh: “Ai po përgatitet për një luftë me Putinin”

Zyra e Presidentit të Francës publikoi foto të Emmanuel Macron në një edicion pak më ndryshe, gjë që shkaktoi komente të shumta në rrjetet sociale.

Fotografi zyrtar i Macron-it, Soazig de la Moissonniere, publikoi foto që tregojnë Macron duke goditur një çantë grushtimi gjatë stërvitjes.

Përdoruesit e rrjeteve sociale shumë shpejt filluan të komentojnë fotot, me disa shaka se Macron i ngjan Rocky Balboa.

Ndërsa disa bënin shaka, përdorues të tjerë analizuan kohën e njoftimit të Macron në dritën e faktit se presidenti francez kohët e fundit i bëri thirrje Evropës të rritë reagimin e saj ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Shumë besojnë se ky lloj njoftimi është një mënyrë simbolike në të cilën Macron dëshiron të dërgojë një mesazh të rëndësishëm.

“Disa përdorues shkruan se Macron po përgatitet për një përplasje me Putinin, i cili gjithashtu shpesh tregon aftësitë e tij sportive në foto”, shkruan The Guardian.

Fotot i përshkroi edhe revista e grave Femme Actuelle dhe theksoi se në to shihet bashkëshorti i Brigitte Macron me një vështrim të vendosur, sikur dëshiron të luftojë me kundërshtarin e tij.

“Ai duket se po godet aq fort bicepsin e tij që po i dalin poshtë bluzës së zezë,” thanë ata.

Fotoja u komentua edhe nga gazetari Jonathan Bouchet-Petersen, i cili e cilësoi atë si një zgjedhje të frikshme të komunikimit politik.

Kritika u drejtua edhe nga profesori Eric Anceau, i cili tha se fotot e Macron janë pjesë e maskulinitetit neopopulist që pëlqejnë sot disa liderë dhe në këtë kontekst ai veçoi presidentin rus Vladimir Putin.

Presidenti i Francës tërhoqi vëmendjen e publikut politik për shkak të deklaratave të tij për mundësinë e dërgimit të trupave të huaja në Ukrainë. Njoftimet e tij shkaktuan reagim edhe nga Moska dhe zyrtarët rusë theksuan se një veprim i tillë do të ishte një prelud i Luftës së Tretë Botërore, e cila mund të kishte pasoja apokaliptike për njerëzimin.

Kategoritë
BotaLajme