Është kryer testi i parë i dronit futuristik amerikan nënujor

Shtetet e Bashkuara kryen testin e parë të dronit futuristik nënujor Manta Ray që mund të “hibernojë” në shtratin e detit.

Ky dron është produkt i kompanisë amerikane Northrop Grumman dhe është pjesë e projektit të marinës amerikane për zhvillimin e një klase të re të dronëve nënujorë që mund të kryejnë misione të gjata. Një dron është më i vogël se një varkë dhe mund të lëvizë për një kohë të gjatë pa mbikëqyrje ose pa nevojë për karburant.

Analistët supozojnë se Marina Amerikane dëshiron të zhvillojë një dron që mund të përdoret për të kërkuar nëndetëse ruse dhe kineze. Siç njoftoi kompania Northrop Grumman, produkti i tyre mund të ankorohet në shtratin e detit dhe të “hibernojë” në modalitetin e fuqisë së ulët. Është projektuar për t’u transportuar lehtësisht nëpër botë.

Gara për dominim në luftën nënujore

Por SHBA nuk është i vetmi vend që punon me dronët nënujorë. Përkatësisht, në janar të vitit të kaluar, marina ruse njoftoi një plan për zhvillimin e 30 dronëve nënujorë Poseidon. Bëhet fjalë për një mini-nëndetëse robotike në formën e një siluri, për të cilën Rusia pretendon se mund të arrijë një shpejtësi prej 100 nyjesh (185 kilometra në orë).

Rusët pretendojnë se lëvizja bërthamore e dronit do të mundësojë një distancë prej gati 100 kilometrash dhe se mund të mbajë një kokë bërthamore.

Ukraina po zhvillon gjithashtu drone nënujore, kështu që publikoi një video që pretendonte se tregonte testimin e suksesshëm të një droni vetëvrasës nënujor të quajtur Marichka. Australia ka edhe një dron nënujor, ndërsa në zhvillimin e tij po punon edhe Britania e Madhe, shkruan gazeta britanike Telegraph.

Kategoritë
BotaLajme