Erdoğan: Qëndrimi i Greqisë ndaj migrantëve tani ka arritur në nivel brutaliteti

Fatkeqësisht, vendet perëndimore nuk po i përgjigjen “këtij brutaliteti të Greqisë”, tha presidenti turk.

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, kritikoi Greqinë për qëndrimin armiqësor ndaj migrantëve, raporton Anadolu Agency (AA).

“Qëndrimi i fqinjit tonë perëndimor, Greqisë, ndaj migrantëve, tani ka arritur në nivel brutaliteti”, tha Erdoğan në një fjalim në kongresin inaugurues të Konferencës së Jurisdiksionit Kushtetues të Botës Islame në Istanbul.

Fatkeqësisht, vendet perëndimore nuk po i përgjigjen “këtij brutaliteti të Greqisë”, tha presidenti turk.

Duke fajësuar Perëndimin se nuk është mjaft i ndjeshëm për këtë çështje, Erdoğan tha se vendet perëndimore dhe disa institucione që mbyllin dyert e tyre për migrantët tregojnë “nivele të larta tolerance ndaj grupeve terroriste PKK dhe FETO”.

Kategoritë
BotaLajme