Erdoğan niset drejt SHBA-së për të marrë pjesë në samitin e NATO-s

Në kuadër të samitit planifikohet që presidenti Erdoğan të zhvillojë takime dypalëshe me disa krerë shtetesh pjesëmarrëse

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan u nis drejt kryeqytetit të SHBA-së, Washington, për të marrë pjesë në Samitin e krerëve të shteteve të NATO-s, raporton Anadolu.

Erdoğan u përcoll nga aeroporti Esenboğa në Ankara nga zv/presidenti, Cevdet Yılmaz, ministri i Rinisë dhe Sportit, Osman Aşkın Bak, kreu i çështjeve administrative të presidencës, Metin Kıratlı, zv/kryetari i AK Partisë, Efkan Ala, guvernatori i Ankarasë, Vasip Şahin dhe zyrtarë të tjerë.

Gjatë vizitës së tij në Washington, Erdoğan shoqërohet nga zonja e parë Emine Erdoğan, ministri i Jashtëm Hakan Fidan, ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Yaşar Güler, kreu i inteligjencës (MIT), İbrahim Kalın, kreu i sekretariatit të presidencës, Hasan Doğan, kryekëshilltari i presidentit për politikën e jashtme dhe sigurinë, ambasadori Akif Çağatay Kılıç, kreu i industrisë së mbrojtjes në presidencë, Haluk Görgün, zv/kryetari i komunikimeve të presidencës, Çağatay Özdemir si dhe zv/kryetarja e përgjithshme e AK Partisë, Çiğdem Karaaslan.

Në kuadër të samitit planifikohet që presidenti Erdoğan të zhvillojë takime dypalëshe me disa krerë shtetesh pjesëmarrëse.

Kategoritë
BotaLajme