Erdogan krahasoi Netanyahun dhe Karaxhiqin: Ai nuk do të çlirohet nga mallkimi i vrasjes së të pafajshmëve

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu imiton Slobodan Millosheviçin, Radovan Karaxhiçin, të dënuar për gjenocid dhe Adolf Hitlerin.
Erdogan kritikoi ashpër Izraelin për sulmin e tij në Rafah, i cili më parë ishte përcaktuar si një “zonë e sigurt”.

Erdogan sulmoi gjithashtu kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

“Luftonkitësit Netanyahu dhe rrjeti i tij vrasës po përpiqen të zgjerojnë pushtetin e tyre duke masakruar njerëz sepse nuk arrijnë të mposhtin rezistencën palestineze. Netanyahu nuk do të jetë në gjendje të çlirohet nga mallkimi i vrasjes së të pafajshmëve, as nuk do të mundet (Adolf op.a.) Hitlerin, (Slobodan) Millosheviqin, (Radovan) Karaxhiqin, të cilin ai e imiton”, tha Erdgoan.

Erdogan theksoi gjithashtu se Turqia do të bëjë “çdo gjë në fuqinë e saj për të siguruar që këta barbarë (izraelitë) të sillen para drejtësisë për krimet që kanë kryer”.

Ju kujtojmë se të paktën 35 njerëz u vranë dhe dhjetëra u plagosën pasi Izraeli sulmoi një kamp për personat e zhvendosur në Rafah të dielën. Sulmi ndodhi pranë bazës logjistike të Agjencisë së OKB-së për Refugjatët Palestinë (UNRWA) në Tal al Sultan.

Kategoritë
BotaLajme