Erdoğan: Izraeli që ka shkatërruar Gazën, tani i ka vënë sytë Libanit

President Erdoğan thotë se Izraeli, i cili ka shkatërruar Gazën, tani i ka vënë sytë Libanit, me fuqitë perëndimore që mbështesin Izraelin në prapaskenë.

Erdoğan: Türkiye qëndron me popullin dhe shtetin vëllazëror libanez dhe i ftoj edhe vendet e tjera në rajon që të solidarizohen me Libanin.

Erdoğan: Është e tmerrshme dhe patetike që shtetet, të cilat flasin për lirinë, të drejtat e njeriut dhe drejtësinë, të mbahen peng nga një i sëmurë mendor si Netanyahu.

Planet e Netanyahu-t për përhapjen e luftës në të gjithë rajonin do të çojnë në katastrofë të madhe, thotë Erdoğan dhe kërkon nga bota islamike, Lindja e Mesme të reagojnë të parët.

Kategoritë
BotaLajme