Erdoğan: Izraeli do të përgjigjet për shtypjen ndaj palestinezëve që nga Lufta e Dytë Botërore

“Udhëheqësit izraelitë herët a vonë do të gjykohen në gjykatën e njerëzimit, do të vuajnë dënimin që meritojnë dhe do të zënë vendin e tyre në koshin e plehrave të historisë”, tha presidenti turk

Izraeli do të mbahet përgjegjës për gjithë shtypjen që ka shkaktuar në Palestinë që nga Lufta e Dytë Botërore, tha sot presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, duke shtuar se nuk do të ketë “shpëtim” nga kjo, raporton Anadolu.

“Sa më shumë që administrata izraelite të përshkallëzojë shtypjen e saj, aq më i rëndë çmimi që do ta paguajë”, tha Erdoğan pas një takimi të kabinetit në kryeqytetin Ankara.

“Udhëheqësit izraelitë herët a vonë do të gjykohen në gjykatën e njerëzimit, do të vuajnë dënimin që meritojnë dhe do të zënë vendin e tyre në koshin e plehrave të historisë”, shtoi ai.

Erdoğan kritikoi gjithashtu ShBA-në dhe Evropën për “mbështetjen e tyre të pakufizuar” ndaj Izraelit, duke thënë se, po të mos kishin dhënë mbështetjen e tyre, “udhëheqësit e këtij shteti terrorist nuk do të mund të vepronin në mënyrë të pamatur”.

Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në territorin palestinez të premten pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore me grupin palestinez Hamas.

Të paktën 16.248 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 43.616 të tjerë janë plagosur në sulmet intensive ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë është 1.200.

Kategoritë
BotaLajme