Erdoğan: Incidentet në SHBA tronditën gjithë njerëzimin

Presidenti i Turqisë shpreson se kalimi i presidencës amerikane te Joe Biden më 20 janar të ndodhë ashtu qetësisht siç thotë Trump në deklaratën e tij.

Duke shprehur ngushëllimet e tij për familjet e të vrarëve në Washington gjatë trazirave në ndërtesën e Kongresit Amerikan, presidenti i Turqisë i përshkroi incidentet vdekjeprurëse si “tronditje” për njerëzimin, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ky proces në SHBA, i cili përshkruhet si ‘djepi i demokracisë’ kur flitet për të, me të vërtetë tronditi gjithë njerëzimin”, tha Recep Tayyip Erdoğan pas namazit të xhumasë në metropolin turk Stamboll.

Erdoğan tha se shpreson që kalimi i presidencës te Joe Biden më 20 janar të ndodhë ashtu qetësisht siç ka thënë presidenti në largim Donald Trump në deklaratën e tij.

Presidenti turk gjithashtu shprehu ngushëllimet e tij për familjet e atyre që u vranë gjatë trazirave në Kapitol dhe uroi shërim të shpejtë për të plagosurit.

Të mërkurën, mbështetësit e Trump-it që protestuan kundër certifikimit të Kongresit për fitoren presidenciale të Joe Biden u përleshën me policinë, duke shkelur përfundimisht ndërtesën e Kongresit dhe duke qëndruar në dyshemenë e Senatit.

Të paktën pesë persona vdiqën pasi protestuesit hynë në ndërtesë, duke përfshirë një grua të qëlluar nga Policia e Kapitolit. Ligjvënësit demokratë dhe republikanë kanë dënuar sulmin ndaj Capitol nga populli dhe i kanë quajtur trazirat një “grusht shteti”, “akt të neveritshëm të terrorizmit” dhe “turp kombëtar” në deklarata të veçanta.

Trump, aleatët e tij politikë dhe miliona qytetarë republikanë kanë pretenduar për muaj që zgjedhjet e 3 nëntorit ishin të manipuluara.

Kategoritë
BotaLajme