Emisari britanik në Kosovë, ka takuar Osmanin, Kurtin, Bislimin, diskutohet implementimi i marrëveshjeve

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka njoftuar se emisari britanik Lord Peach është takuar me presidenten Vosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendësin e tij Besnik Bislimin.

Në takime është folur për çështjen e implementimit të marrëveshjeve të Kosovës me Serbinë.

Sot mirëpritëm Lord Peach, të dërguarin special të kryeministrit për Ballkanin Perëndimor, në Kosovë. Ai e nisi vizitën e tij me takime me presidenten Vjosa Osmani, kryeministrin Albin Kurti dhe deputetin Besnik Bislimi”.

“Në përputhje me detyrën e tij për të mbështetur stabilitetin dhe prosperitetin në rajon, Lord Peach theksoi mbështetjen e vazhdueshme të Mbretërisë së Bashkuar për përpjekjet e mëtejshme drejt sigurimit të një Kosove të sigurt dhe afatgjatë, duke përfshirë ndërtimin e momentit drejt zbatimit të marrëveshjeve të arritura përmes BE-së Dialog i lehtësuar”, thuhet në njoftim.

Kategoritë
BotaLajmeVendi