E thotë presidenti Zelenskyy: Nuk jam shumë i sigurt nëse Vladimir Putin është ende gjallë

Presidenti Volodymyr Zelenskyy thotë se nuk është i sigurt nëse presidenti rus Vladimir Putin ‘është akoma gjallë’.

Duke folur në Davos, Zvicër, në Fondacionin Victor Pinchuk më 19 janar 2023, kreu i shtetit ukrainas diskutoi nëse negociatat e paqes midis Ukrainës dhe Rusisë po zhvilloheshin.

Kur u pyet për bisedimet e mundshme të paqes midis Rusisë, Zelenskyy tha: “Kjo nuk është kinemaja ku ju prisni të fillojë një film. Kjo është një tragjedi e madhe”.

Ai vazhdoi duke folur për mungesën e supozuar të Putinit për përfshirje në negociata dhe më pas pyeti nëse 70-vjeçari është ende gjallë.

Zelenskyy tha: “Për momentin nuk e kuptoj me kë të flas? Nuk jam i sigurt nëse presidenti i Rusisë është ende gjallë. Unë nuk e kuptoj nëse ai është ende gjallë ose nëse është ai që i merr vendimet.”

Aktualisht nuk ka asnjë provë për të mbështetur pretendimet e tij se Putini ka vdekur, veçanërisht për shkak se presidenti rus foli dje (18 janar) në një takim me veteranët gjatë një vizite në Shën Petersburg.

Takimi u zhvillua për të shënuar 80-vjetorin e thyerjes së rrethimit nazist të qytetit nga Ushtria e Kuqe më 18 janar 1943.

Putini u fotografua duke vendosur një kurorë në varrezat përkujtimore të Piskaryov të qytetit, ku janë varrosur 420,000 viktima civile dhe 70,000 ushtarë sovjetikë.

Kategoritë
BotaLajme