Djali i Kadyrovit 15-vjeçari Adam u bë kreu i shërbimit të sigurisë së babait të tij

Adam Kadyrov, djali 15-vjeçar i liderit çeçen Ramzan Kadyrov, u emërua në pozitën e lartë në shërbimin e sigurisë së babait të tij. Ai “fitoi” promovimin pak më shumë se një muaj pasi u shfaq një video e tij duke rrahur një nga të burgosurit.

Një nga zyrtarët më të lartë të sigurisë së Kadyrov, Zamid Chalaev, shpjegoi se Adam Kadyrov, i cili do të mbushë 16 vjeç këtë muaj, është emëruar shef i departamentit të sigurisë së liderit çeçen.

“Përgëzoj sinqerisht Adam Kadyrov për emërimin e tij në një pozicion të rëndësishëm në shërbimin e sigurisë të kreut të Republikës çeçene”, shkroi në Telegram Akhmed Dudayev, ministri rajonal i politikës kombëtare dhe marrëdhënieve të jashtme.

Dudayev e përshkroi Adamin si një “patriot trim”.

Megjithatë, në shtator, Kadyrov Jr. u përball me kritika pasi babai i tij publikoi një video të Adamit duke rrahur një të burgosur të akuzuar për djegien e Kuranit.

Ramzan Kadyrov më pas tha se ishte krenar për djalin e tij dhe e respektonte sepse kishte fituar “idealet e nderit, dinjitetit dhe mbrojtjes së fesë së tij për të rritur”.

Më herët të shtunën, agjencia e lajmeve Ria raportoi se Adam Kadyrov iu dha titulli Hero i Çeçenisë në tetor.

Kategoritë
BotaLajme