Detaje tronditëse të zbuluara për vdekjen e Bobby Charlton, ai vdiq në një mënyrë tragjike

Futbollisti legjendar anglez dhe ish-ylli i Mançester Junajtid, Bobby Charlton, ka ndërruar jetë së fundmi në moshën 86-vjeçare dhe tashmë është zbuluar arsyeja e plotë e vdekjes së tij.

Charlton vdiq tragjikisht pas një rënie aksidentale në shtëpinë e të moshuarve, u konfirmua gjatë hetimeve që u kryen dhe shkruajnë mediat e ishullit.

Legjenda e Manchester United u shpall i vdekur më pas në Spitalin e Përgjithshëm Macclesfield më 21 tetor. Sir Bobby jetonte në shtëpinë e të moshuarve Willows në Knutsford, ku ai luftoi me demencën.

Sipas The Sun, Charlton humbi ekuilibrin kur u ngrit nga karrigia dhe goditi xhamin e dritares. Gjithashtu, ka mundësi që të ketë goditur radiatorin kur ka rënë.

Pasi stafi i shtëpisë së pleqve më vonë vuri re ënjtje në shpinë, Charlton u dërgua në spital ku testet përcaktuan se ai kishte thyer brinjë.

Sir Bobby më pas u transferua në kujdesin intensiv pasi mjekët e diagnostikuan atë me pneumoni dhe ai fatkeqësisht vdiq pesë ditë më vonë.

Trauma e mushkërive, rënia dhe çmenduria u renditën si shkaku i plotë i vdekjes.

Charlton është një nga futbollistët më të famshëm në histori, fitues i Kupës së Botës në vitin 1966 me Anglinë dhe një legjendë e Manchester United.

Futbollisti dikur i shkëlqyer konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë të Manchester United dhe Evropës, duke shënuar 249 gola në 758 paraqitje për Djajtë e Kuq. Ai fitoi Champions League me United në 1968, si dhe tre tituj të Premier League.

Charlton shënoi dy gola në finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 1968 kundër Benfica-s (4:1), dhe ai gjithashtu luajti kundër Sarajevës në të njëjtin vit në ndeshjen e dytë të raundit të 16-të, në të cilën Manchester e kishte të vështirë të eliminohej kampion i atëhershëm i Jugosllavisë (0:0, 2:1).

Ai ishte gjithashtu një nga anëtarët e Manchester United që i mbijetoi rrëzimit të avionit në Mynih më 6 shkurt 1958, në të cilin vdiqën 23 persona, duke përfshirë tetë lojtarë dhe tre anëtarë të stafit të klubit.

Në të njëjtin vit që doli kampion bote me Anglinë (1966), fitoi edhe Topin e Artë si futbollisti më i mirë në Evropë.

Kategoritë
Sport