Deklarata skandaloze e Viktor Orbanit: Nuk duam një “mini Gaza” në Budapest

Orban komentoi politikën e Bashkimit Evropian ndaj emigrantëve, të cilën ai e kundërshton. Sipas Orban, zgjidhja është që çdo vend i BE-së ta “zgjidhë” problemin e emigrantëve në mënyrën e vet.

“Ne i bëmë një ofertë tolerance Brukselit: çdo vend mund të merret me migracionin si të dojë, por nuk mund ta detyrojë Hungarinë të kopjojë politikën e dështuar të migracionit të Evropës Perëndimore. Ne nuk duam terrorizëm, luftëra bandash dhe mini-Gaza në Budapest. “- tha Orban.

Nuk është e qartë se çfarë donte të thoshte Orbán me këtë deklaratë për Gazën, por me siguri mund të konkludohet se është shumë e papërshtatshme, veçanërisht nëse merren parasysh rrethanat aktuale në Lindjen e Mesme ku granatimet izraelite të Gazës vrasin qindra palestinezë çdo vit. ditë, kryesisht fëmijë.

Kujtojmë se Orban më parë ka ndaluar protestat në mbështetje të palestinezëve në Hungari.

Orban më pas i quajti protestat në mbështetje të palestinezëve “proterroriste”.

“Nuk do të ketë protesta proterroriste në Hungari. Ne do të mbrojmë popullin e Hungarisë”, shkroi Orban në atë kohë në rrjetin social X.

Kategoritë
BotaLajme