Çmimi real i suksesit: PSG pati një humbje të pabesueshme prej 369 milionë euro vitin e kaluar

Paris Saint-Germain regjistroi faturën më të madhe të pagave në historinë e futbollit duke nënshkruar me Lionel Messin dhe yje të tjerë sezonin e kaluar, duke i çuar shpenzimet e tyre në 730,000 milionë euro.

Ka pasur një rritje prej 45 për qind në faturën e pagave të klubit francez pas nënshkrimit të Messi, Sergio Ramos, Achraf Hakimi dhe më shumë në fillim të sezonit 2021-22.

Messi thuhet se fitoi 29 milionë euro sezonin e kaluar, paga e tij iu shtua lojtarëve të tjerë me çmime të larta në klub, si Kylian Mbappe dhe Neymar.

Raporti i Football Benchmark “European Champions 2023” thotë se paga e PSG-së për sezonin 2021-22 është më e larta e regjistruar ndonjëherë për një klub futbolli, sipas shifrave më të fundit në dispozicion.

Dhe kjo ishte përpara se ylli francez Mbappe të binte dakord për kontratën e tij të re masive në fillim të sezonit aktual, e cila thuhet se kap vlerën e 619 milionë euro për tre vjet.

Ndoshta çuditërisht, fatura e madhe e pagave të PSG-së i bëri ata të humbnin 369 milionë euro në shifrat e tyre të fundit financiare.
Në shtator, UEFA e gjobiti PSG-në me 63 milionë euro për shkeljen e rregullave të Fair Play-t financiar (FFP), nga të cilat 10 milionë u detyruan të paguanin menjëherë.

Bilanci i mbetur varet nëse klubi i përmbush objektivat e FFP-së në vitet e ardhshme.

Siç u theksua në Twitter, shifra e PSG-së tejkaloi faturën e mëparshme të pagës më të lartë në futboll, e cila ishte 541 milionë euro në vitin 2019 në Barcelonë, ku Messi luante në atë kohë.

Fondi i tretë më i madh ishte gjithashtu në Barcelonë në vitin 2018, kur klubi pagoi 527 milionë euro për lojtarët e tij.

Kategoritë
Sport