Cilët janë lojtarët që e kanë fituar më shumë herë Topin e Artë?

Topi i Artë është çmimi më i lartë individual i dhënë në botën e futbollit.

Disa nga lojtarët më të mëdhenj të historisë e kanë fituar çmimin, të cilin e prezanton revista franceze ‘France Football’.

Topi i Artë jepet çdo vit që nga viti 1956, me përjashtim të vitit 2020, kur nuk u dha për shkak të pandemisë COVID-19.

Karim Benzema e mori çmimin në vitin 2022, duke u bashkuar me Luka Modric si lojtarët që kanë thyer tabunë e çmimit Lionel Messi/Cristiano Ronaldo për gati një dekadë.

Numri i Topave të Artë që ka fituar një lojtar është një nga pikat e përdorura nga tifozët në debatin e përjetshëm se kush është lojtari më i madh në histori.

Është një statistikë pak e kotë, pasi çmimi, deri në vitin 1995, u jepej vetëm lojtarëve evropianë.

Për këtë arsye, Pele dhe Diego Maradona nuk e fituan atë gjatë karrierës së tyre të pabesueshme të lojës.

Alfredo Di Stefano, nga ana tjetër, ishte në gjendje të fitonte Topin e Artë pasi kishte edhe nënshtetësi spanjolle. Prandaj, tre të parat në listë janë si më poshtë:

Lionel Messi: Shtatë Topa të Artë
Argjentinasi theu lidhjen që kishte me Cristiano Ronaldon në vitin 2019, duke e rritur epërsinë e tij ndaj portugezit në 2021 në dy.

Dominimi dërrmues i të dy lojtarëve gjatë pesëmbëdhjetë viteve të fundit pasqyrohet në këtë çmim.

Lojtari i Inter Miamit fitoi katër herë radhazi Topin e Artë midis 2009 dhe 2012, ndërsa ai gjithashtu mori trofeun në shtëpi në 2015, 2019 dhe 2021.

Cristano Ronaldo: Pesë Topa të Artë
Beteja mes portugezit dhe Messit ka parë pesë çmime për lojtarin nga Madeira. Cristiano mori çmimin e tij të parë në 2008 si lojtar i Manchester United.

Pas përfundimit të karrierës së tij në Real Madrid, ai u largua si golashënuesi më i mirë i klubit të të gjitha kohërave. Puna në fushë u shfaq në rezultatet e Topit të Artë, pasi ai e ngriti trofeun në 2013, 2014, 2016 dhe 2017.

Debutimi i tij në podium erdhi në vitin 2007, kur përfundoi i treti pas Messit dhe Kakës.

Platini, Cruyff dhe Van Basten: Tre Topa të Artë
Michael Platini kryeson podiumin e fituesve të çmimit, pasi lojtari francez e fitoi atë tre herë. Ndërsa luante për Juventusin, ish-presidenti i UEFA-s fitoi Topin e Artë tre vjet radhazi (midis 1983 dhe 1985).

Pjesa tjetër e lojtarëve që kanë fituar tre ose më shumë çmime plotësohen nga holandezët Johan Cruyff dhe Marco Van Basten. Cruyff fitoi Topin e tij të parë të Artë në 1971 si lojtar i Ajaxit dhe dy të tjerët ndërsa luante për Barcelonën në 1973 dhe 1974.

Van Basten e filloi karrierën e tij në Ajax nën Cruyff, por vlerësime individuale erdhën në rrugën e tij si lojtar me AC Milan, ku ai ngriti çmimin në 1988, 1989 dhe 1992.

Kategoritë
LajmeSport