Çfarë po pret BE-ja nga raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi, flet Borrell

Shefi i politikës së jashtme në Bashkimin Evropian, Josep Borrell, e ka mirëpritur procesin zgjedhor që u zhvilluar në Turqi të dielën e javës së kaluar.

Ai, me anë të një cicërime në Tëitter, ka deklaruar se BE-ja e pret edhe rezultatin nga zgjedhor që do të bëhet nga raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Turqi.

“Pjesëmarrja e lartë në zgjedhjet e përgjithshme në Turqi tregoi përkushtimin e popullit turk ndaj institucioneve demokratike”.

“BE-ja e pret me padurim raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale më 28 maj”, ka thënë Borrell.

Kreu i Këshillit Suprem Zgjedhor (YSK) në Turqi, Ahmet Yener, duke njoftuar rezultatet e para jozyrtare dje, tha se në raundin e parë të votimit asnjë kandidat presidencial nuk arriti të kalonte pragun e kërkuar prej 50 për qind, me çka Erdogan, kandidat i përbashkët i Aleancës Popullore dhe Kemal Kılıçdaroglu, kandidati i cili u radhit i dyti, do të përballen në raundin e dytë të zgjedhjeve më 28 maj.

Yener njoftoi se pjesëmarrja e votuesve në zgjedhjet e djeshme ishte 88,92 për qind, ndërsa pjesëmarrja e qytetarëve turq jashtë vendit ishte 52,69 për qind.

Ai po ashtu njoftoi se në zgjedhjet e djeshme Erdogan radhitet i pari duke fituar 49,51 për qind të votave, ndërsa Kılıçdaroglu fitoi 44,88 për qind të votave. Sinan Ogan nga Aleancës ATA mori 5,17 për qind, ndërsa Muharrem Ince, i cili u tërhoq nga gara presidenciale në fund të javës së kaluar pasi fletëvotimet ishin shtypur, mori 0,44 për qind.

Miliona votues iu drejtuan kutive të votimit të dielën për të zgjedhur presidentin e vendit dhe 600 deputetët e parlamentit turk.

Më shumë se 64,1 milionë njerëz kishin të drejtë vote, duke përfshirë mbi 1,76 milionë që votuan jashtë vendit dhe 4,9 milionë persona që votuan për herë të parë.

Gjithsej 192.214 kuti votimi u vendosën për votuesit në vend.

Çdo votues kishte mundësi të hedh dy vota, një për presidentin dhe një për 600 vendet e parlamentit, të cilët do të shërbejnë për një mandat 5-vjeçar.

Kategoritë
BotaLajme