Çështja e dinarit, Çitaku: Në vend që të diskutohet me SHBA-në, tash diskutohet në KS të OKB-së ku pyetet edhe Rusia

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, për të cilin ka thënë se nuk po i dëgjoon kërkesat e ShBA-së dhe BE-së në lidhje me çështjen e dinarit.

Ajo ka thënë se në vend se kjo çështje të diskutohet me SHBA-në, tash do të diskutohet në Këshill të Sigurimit të OKB-së, ku do të pyetet edhe Rusia.

“Dinari përbën më pak se 2 për qind të ekonomisë kosovare. Si simbol i Serbisë dhe institucioneve paralele duhet të hiqet, dhe askush nuk po e kundërshton Kurtin në këtë çështje – as opozita dhe as Ambasadat, por nevoja e tij për kriza, për kundërshtim ndaj aleatëve, për tendosje të situatës, po tregohet më e madhe se interesi nacional i Kosovës. Është turp që çështja e dinarit, por edhe të gjitha debatet tjera, në vend që të diskutohen në mes të Kosovës dhe Uashingtonit, tash po diskutohen në Këshillin e Sigurimit të OKB, ku edhe Rusia pyetet. Autogol diplomatik! Shfaqje e keqe teatrale nga Kurti!”, ka shkruar Çitaku në “Facebook”.

Kategoritë
LajmeLajmet KryesoreVendi