Kuriozitete

 • Shkencëtarët nga Harvardi zbuluan burimin e vetëdijes njerëzore

  Vetëdija është definuar si gjithëpërfshirje e përvojës dhe proceseve psikike në një bashkësi individuale ose shoqërore, aftësia e një personi për të përjetuar dhe ndier. Pavarësisht nga roli i rëndësishëm që luan në jetën tonë, duke na bërë atë që jemi, ne fakt dimë shumë pak se si funksionon...
 • Shkrirja e akullit në Grenlandë, këto janë qytetet që do të zhduken

  Shkrirja e akullit në Grenlandë është gjithnjë e më e madhe dhe më serioze, dhe shkencëtarët fajësojnë kryesisht ngrohjen globale të shkaktuar nga aktivitetet njerëzore. Megjithëse Grenlanda dhe Antarktiku janë larg nga Nju Jorku dhe Londra, shkrirja e akullit mund të shkaktojë probleme serioze, më saktë, nivelet do të...
 • Danimarkë – përgjaken brigjet nga masakrimi i delfinëve, therja e tyre u mësohet edhe fëmijëve (Foto)

  Në Danimarkë uji i detit 3 herë në vit bëhet i kuq, por jo për shkak të ndryshimeve klimatike ose mjedisore, por për shkak të “mizorisë” njerëzore, ku vriten me qindra delfinë dhe balena. Kjo ndodh tri herë në vit në ishujt Faroe në Danimarkë. Pjesëmarrësit në këtë ngjarje...
 • Këto janë gjërat më të rrezikshme për kafshët tuaja shtëpiake

  Është afruar ndonjëherë qeni apo macja juaj tek pica që e keni pasur mbi tavolinë? Të kesh një kafshë shtëpiake është përgjegjësi e cila shkon përtej të zakonshmes. Gjëja e parë që duhet të bëni është të kujdeseni për të mos ju lënë gjëra të rrezikshme për to, përpara...
 • Çfarë i ka bërë njeriu tokës? Ja faktet shqetësuese (Foto)

  Për të dëshmuar rrezikun që i kanoset Tokës, mjafton t’i sjellim faktet, nëpërmjet krahasimit të imazheve të dikurshme dhe të tashme , të cilat tregojnë “çmendurinë” që po ndodhë në zonat e caktuara në planetin tonë. Ja disa nga faktet të mbledhura nga faktoman:  1. Ura Enterprise mbi liqenin...
 • Kryhet transplantimi i parë i kokës në trupin e njeriut

  Shkencëtarët kanë kryer me sukses transplantimin e kokës në kufomë dhe janë të gatshëm një gjë të tillë ta bëjnë edhe te personat e gjallë. Kirurgu Sergio Canavero është bërë i njohur me deklaratat e tij për të punuar në transplantimin e parë të kokës së njeriut, duke shtuar...
 • Zbulimi i kafkës së vjetër 260,000 vjeçare mund të rishkruajë historinë njerëzore

  Kjo tregon se njerëzit nuk e kanë prejardhjen vetëm nga afrikanët, siç kanë studiuar më parë shkencëtarët. Sipas tyre, grupet e vogla të paraardhësve të hershëm njerëzorë migruan për herë të parë në Eurazi dikur para 200.000 vjetësh, ku ata zhvilluan tipare moderne në Azinë lindore. Disa nga njerëzit...
 • Drita misterioze që ndriçoi qiellin, shihet nga pesë shtete në afërsi

  Banorët në Arizona të Shteteve të Bashkuara, janë alarmuar pas një drite të fuqishme dhe misterioze në qiell, duke menduar se ishte ndonjë aktivitet i jashtëtokësorëve. Por, ekspertët kanë thënë se ishte një meteor me madhësi të konsiderueshme, që u dogj sapo hyri në atmosferën e Tokës, transmeton Telegrafi....
 • Moment spektakolar, shqiponja sulmohet nga krokodili (Foto+Video)

  Në parkun Kruger në Afrikën e Jugut nga një fotograf, është kapur një moment tejet interesant – përcjell Gazeta e Re. Një shqiponjë ka arritur që t’ia rrëmbejë ushqimin nga goja një krokodili. Ky i fundit është munduar që ta sulmojë, që t’ia rimarr sërish prenë, por nuk ia...
 • Gjendet kontrata paramartesore e vjetër mbi 40 shekuj

  Arkeologët turq në provincën Kajseri kanë gjetur një pllakë argjile në të cilin është shkruar një kontratë para martesore në gjuhën e vjetër asirike. Në këtë marrëveshje është përpjekur për zgjedhjen e problemit të mos pjellshmërisë. Aty thuhet se nëse çifti nuk mund të ketë fëmijë gjatë dy vjetëve...
 • Ky është gjeniu që humbi miliona para (Foto)

  Isak Njutoni ishte një prej njerëzve më të zgjuar që ka jetuar ndonjëherë. Por ka një dallim të madh mes të qënit një fizikant i zgjuar dhe një investitor i zgjuar. Ekziston një anektodë shumë interesante mbi aventurat e Njutonit, në investimet e tij në Kompaninë “Deti i Jugut”....
 • Mposht peshkaqenin duarthatë (VIDEO)

  Një mjek britanik ka grushtuar peshkaqenin dhe ka arritur të shpëtojë nga dhëmbët e tij vdekjeprurës në Australi. Ngjarja ka ndodhur në plazhin Avoka, 90 kilometra në veri të Sidnej.Charlie Fray (25) ishte ujë kur papritmas aty doli bisha e frikshme.Ai nuk u frikësua por vendosi të përballet me...
 • Kompania japoneze kërkon ndjesë, pasi nisi trenin 20… sekonda më herët!

  Një kompani hekurudhore japoneze kërkoi falje për shqetësimin e madh të krijuar nga një prej trenave të saj, që u nis 20 sekonda më herët, një veprim që ka habitur japonezët, të cilët e marrin shumë seriozisht përpikmërinë. Një tren i linjës “Tsukuba Express”, që lidh Tokion me periferinë...
 • Zbulimi interesant i arkeologëve: Gjenden mbetjet e Budës?

  Eshtrat e një njeriu, të cilat një çift i murgjve i varrosi në Kinë, mund t’i takojnë Budës, raporton Daily Mail. Besohet se 2.000 pjesë të eshtrave i përkisnin Sidarti Gotamit, mësimet e të cilit u bënë baza e fesë budiste. Eshtrat u gjetën në provincën kineze Jinchuan, në...
 • Shembin murin e shtëpisë për të nxjerrë gruan me peshë 490 kg

  Zjarrfikësit argjentinase janë detyruar të shembin murin e një shtëpie të një argjentinase, në mënyrë që kjo grua me peshë 490 kilogramë të nxirrej jashtë për ta dërguar në spital për shërim. Tridhjetedyvjeçarja Izabela, e cila jeton në Rosario – 340 kilometra në veri të Buenos Ajres – nga...