Kuriozitete

 • Francë – Në ankand një kapelë e Napoleonit, ishte gjetur në Vaterlo

  Kjo kapelë leshi, e quajtur “kashmiri i zi”, u gjet nga një komandant holandez pas Betejës të Vaterlosë (Belgjikë) dhe arratisjes së perandorit të francezëve… A do të konfirmohet mania e koleksionistëve të objekteve të Napoleonit? Një kapelë që i përkiste Napoleonit, e gjetur në fushëbetejën e Vaterlosë, doli në...
 • Majmunët shpëtojnë leopardin që ra brenda në pusin e thellë (video)

  Një leopard është shpëtuar nga mbytja pasi ra në një pus 7.6 metra të thellë, falë një grupi majmunësh që alarmuan banorët vendas. Majmunët vunë re leopardin brenda në një pusi prapa tempulli Sikar, Rajasthan në Indi dhe menjëherë filluan të kërcenin dhe bërtisnin. Vizitorët në tempull shkuan tek...
 • Indi – Minjtë hynë në bankomat, dëmtuan qindra kartëmonedha (Foto)

  Punonjësit e një banke në Tinsikua të Indisë, kanë treguar se si me dhjetëra minj që kanë hyrë në bankomat, dëmtuan qindra kartëmonedha vendase. Besohet se ata kanë hyrë në aparat, teksa iknin prej të ftohtit dhe më pas brejtën çfarë gjetën. “Kemi marrë mace, për të mbrojtur objektin”,...
 • Bebet lindin më së shumti në katër të mëngjesit

  Ora katër e mëngjesit është koha kur foshnjat lindin më së shpeshti spontanisht në Britani. Shumica prej tyre vijnë në jetë nga ora 01:00 deri në 07:00 në mëngjes. Lindjet e planifikuara me prerje cezariane më së shpeshti realizohen mëngjesin e ditëve të punës, ndërsa lindjet e nxitura më...
 • Gruaja nuk e lejon të shkojë në Rusi, shokët e tij gjejnë mënyren gjeniale për ta pasur pranë

  Disa tifozë nga Meksika, kanë pushtuar rrjetet sociale, për shkak të një ideje brilante me shokun e tyre. 5 burra të martuar kishin marrë vendimin për t’u nisur drejt Rusisë me një autobus tipik nga vendi i tyre, saqë kishin arritur të grumbullonin edhe shpenzimet për diçka të tillë,...
 • Rigjen motoçikletën që i kishin vjedhur 31 vjet më parë

  Ndoshta nuk shpresonte më, pronari i një motoçiklete “Ciao”, e cila ishte vjedhur më 25 shtator 1987 në Pavia. Por, 31 vjet më vonë, thirrja telefonike e karabinierëve erdhi: “E gjetëm motorin”. Ai ishte ende në gjendje të mirë, i parkuar në pronën e një personi 37-vjeçar, me precedentë...
 • UFO në qiellin e Rusisë? (Foto+Video)

  Një dritë e madhe e bardhë ka ndriçuar në qiellin e Rusisë mbrëmjen e të dielës. Njerëzit në të gjithë Rusinë shpërthyen në mediat sociale, duke postuar fotografi dhe video të tërhequr nga drita misterioze që pushtoi qiellin blu. Duke kërkuar një shpjegim, disa thanë se mund të ketë...
 • Videolajm, E rrallë: Shiu misterioz në Zvicër (Video)

  Një grup qytetarësh kanë mbetur sa të çuditur aq dhe të befasuar e të paqartë, mbi një dukuri të rrallë natyrore që ka ngjarë në Basel të Zvicërs Gjatë një mbrëmjeje një re misterioze , ka lëshuar një rrebesh shiu në mes të një mali në një sipërfaqe vetëm...
 • Çeçenët surprizojnë Salah, ja torta gjigande për egjiptianin (Video)

  Lot në finalen e Kievit dhe pikëllim në humbjen me Urugain në ndeshjen e parë të Botërorit! Jeta e Mohamed Salah duket se mori të tatëpjetën pas atij sezoni fantastik me Liverpulin, por janë tifozët ata që i japin kuptim futbollit dhe sot e kanë ndryshuar edhe gjendjen e...
 • Indonezi, bolla 7 metra gëlltiti një grua

  Viktima, 54 vjeçarja Wa Tiba, ishte zhdukur të enjten mbrëma derisa punonte në kopsht afër fshatit të saj në ishullin Muna, në provincën juglindore Sulawesi, konfirmoi shefi i fshatit Faris. Bolla e gjatë shtatë metërshe ka gëlltitur një grua në Indonezinë qendrore. Viktima, 54 vjeçarja Wa Tiba, ishte zhdukur...
 • Gjurmë të racizmit në ditarët e Einsteinit

  Instituti Teknologjik i Kalifornisë ka përmbledhur ditarët e fizikantit që i përkasin udhëtimit të tij me anije në Lindjen e Largët dhe Mesdhe në periudhën tetor 1922-mars 1923. Albert Einstein, fizikanti austriak me origjinë hebreje dhe një ndër shkencëtarët më të shquar të historisë i cili më së miri...
 • Turqi, në Bajram pritet të konsumohen 4-5 mijë tonë bakllava

  “Prodhimi ditor i bakllavasë në Turqi është mesatarisht një mijë tonë, prej të cilit vetëm në Stamboll prodhohen dhe konsumohen 220-240 tonë, ndërsa kjo shifër rritet për 80 për qind në muajin e Ramazanit kryesisht në fund të muajit të Ramazanit, dhe kjo për shkak të festës së Bajramit...
 • Tronditëse! Në 25 vjet kanë humbur 3 mld tonë akull në Antarktidë

  Në hapësirën kohore prej 25 vjetësh, Antarktida ka humbur tre mijë miliardë ton akull, duke rezultuar në një rritje të nivelit të detit prej rreth tetë milimetra. Ky është skenari alarmues që përshkruhet nga llogaritja më e saktë e bërë deri më tani, në të cilën studiuesit e 44...
 • Ditari i Albert Ajnshtajn zbulon se ka qenë “racist”

  Gjeniu më i madh në historinë e njerëzimit mund të ketë racist. Këtë e zbulojnë detaje të gjetura në ditarin që Albert Ajnshtajn ka mbajtur gjatë një udhëtimi në Azi. I shkruar në tetor 1922 – mars 1923, ditari përshkruan përvojën e Ajshtajnit me popuj të ndryshëm të Azisë....
 • Varros babain brenda BMW-s 66 mijë dollarëshe

  Një djalë nigerian e ka varrosur babanë e tij, duke e futur trupin e të ndjerit brenda një BMW-je, në vend të një arkivoli. Djali i pasur, i identifikuar vetëm si Azubuike, humbi babanë e tij, por sipas mediave lokale gjithmonë i kishte premtuar atij një ditë se do...