Rajoni

 • Zyrtari amerikan i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të arrijnë marrëveshjen

  Zyrtari i lartë i SHBA, Matthew Palmer, i bëri thirrje Serbisë dhe Kosovës të premten për të bërë maksimumin e një “mundësie  historike” për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes së tyre prej dhjetë vjetësh. Mateu Palmer i drejtohet Forumit të Sigurisë të Beogradit. Foto: Twitter / Beogradi Forumi i SigurisëZëvendës...
 • Çfarë ndodhi dje në kuvendin e Maqedonisë, si u siguruan 80 vota

  Deputetët  mbrëmë në orët e vona votuan nevojën për miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Mirëpo, kjo nuk erdhi aq lehtë, raporton SHENJA. Fillimisht, Fiks në ora 12:00 dyert e Kuvendit u hapën, gazetarët zunë ulëset e tyre, por deputetët nuk hynë në sallën plenare. Kjo situatë zgjati për orë të...
 • VMRO-ja përjashton deputetët që votuan pro ndryshimeve kushtetuese

  VMRO-DPMNE, menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përskaj deputetëve të mazhorancës votuan edhe 7 deputetë të VMRO-DPMNE-së dhe Zeqir Rançilloviq që është pjesë e koalicionit të kësaj partie, vendosi që të përjashtoj nga partia deputetët që votuan në...
 • Dalin emrat, kush janë mediat shqiptare që janë financuar nga shteti grek

  Pas skandalit të publikuar ditën e djeshme që mjaft media në vendin tonë janë financuar nga Greqia, Fax News ka siguruar edhe emrat. Bëhet fjalë  për portalet dhe institucionet: Albanian Free Press, Noa.al, Himara.Gr, Epirus (gazetë në veri të Greqisë), Instituti i Studimeve Mediatike. Por kjo nuk është lista...
 • Çfarë po ndodh me mediat shqiptare: Greqia financime sekrete, po Rusia dhe Serbia?

  Në Shqipëri prej ditësh është hapur një debat publik nga kryeministri Rama mbi regjistrimin e portaleve. Falë këtij regjistrimi, portalet do të deklarojnë të ardhurat dhe financimet në QKB, duke u bërë kështu edhe formalizimi i këtij sektori që informon publikun. Opozita në Tiranë ka dalë kundër formalizimit të...
 • “Shqipëria dhe Turqia iniciojnë dokumentin e partneritetit strategjik”

  Në përfundim të takimit ministrat Çavuşoğlu dhe Bushati mbajtën një konferencë të përbashkët për mediat, ku u fokusuan në marrëdhëniet dypalëshë, rritjen e bashkëpunimit, si dhe në luftën kundër organizatës terroriste FETO. Ministri i Jashtëm i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, është takuar me ministrin për Evropën dhe Punët...
 • Ambasadori i Shqipërisë në Serbi i pakënaqur me mos prezencën e qeveritarëve në Beograd

  Ndonëse tema e dialogut Kosovë- Serbi ishte temë e Forumit të Sigurisë në Beograd, aty munguan përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës. Një gjë të tillë e ka theksuar edhe ambasadori shqiptar në Beograd Ilir Boçka, i cili në një intervistë për KosovaPress ka thënë se prezenca e tyre do...
 • Miqësia e ngushtë Rama-Erdogan ‘jep frutat’, me gazsjellësin TAP, 1 miliard euro i injektohen ekonomisë shqiptare

  Shqipëria dhe Turqia kanë ngritur një “Urë të re” mes tyre pas nënshkrimit të marrëveshjes për gazsjellësin TAP, jo vetëm ekonomike por edhe gjeopolitike. Ekonomia shqiptare, falë gazsjellësit TAP do të ketë një injektim prej afro 1 miliard eurosh në dy dekadat e ardhshme. Kryeministri Rama i pranishëm në...
 • Emigrimi nga Serbia – rreth 20% duan të ikin

  Një e pesta e qytetarëve serbë dëshirojnë të largohen nga vendi, sipas një studimi të organizatës Serbia 21. Standardet e jetesës dhe mosfunksionimi i shtetit janë motivi kryesor përse qytetarët largohen. Organizata hulumtuese Serbia 21 thotë, se një e pesta e qytetarëve serbë duan të largohen nga vendi, por...
 • Takimi Meta-Çavuşoğlu, në fokus bashkëpunimi mes dy vendeve

  Presidenti I Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, realizuan një takim në selinë e Presidencës së Shqipërisë, ndërsa në fokus të diskutimeve ishte bashkëpunimi mes dy vendeve dhe zhvillimet në rajon. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet midis dy vendeve, duke i konsideruar të shkëlqyera dhe...
 • Nafta e gjetur në Shpirag të Shqipërisë së shpejti në treg

  “Nafta e gjetur nga Shell në Shpirag është e komercializueshme dhe mund të hyjë së shpejti në treg duke sjellë të ardhura të mëdha për ekonominë tonë”, deklaroi sot nga Fieri kryeministri Edi Rama. I pranishëm në çeljen e punimeve të TAP në det, Kreu i Ekzekutivit bëri të...
 • Nisin sot punimet për seksionin detar të TAP në Shqipëri

  Në Seman, Fier nisin sot punimet për ndërtimin e seksionit detar të Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP), me gjatësi 105 km. Ky seksion do të lidhë segmentin shqiptar të TAP me atë italian. Kjo fazë do të inaugurohet me një ceremoni me pjesëmarrjen e Kryeministrit Edi Rama, ministrit të Infrastrukturës...
 • “Greqia financon portale në Shqipëri”

  Top Channel mëson se Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po diskutohet nga burime që tregojnë detajet e largimit të ministrit të jashtëm Niko Kotzias nga qeveria. Pas dorëheqjes flitet edhe për një një skandal financiar,...
 • Çavuşoğlu: Presim nga Shqipëria mike ekstradimin e anëtarëve të FETO-s

  Çavuşoğlu theksoi se Shqipëria ka shfaqur shembull të solidaritetit të fortë me Turqinë pas tentativës për grusht shteti nga organizata terroriste e FETO-s. Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Shqipëri, tha se vendi i tij pret nga Shqipëria ekstradimin e anëtarëve të...
 • Irinej: Mali i Zi është Sparta jonë, një vend klasik serb

  Pozita e popullit serb në Malin e Zi nuk është përcaktuar në mënyrë të duhur, dhe për çdo problem që ai të zgjidhet, ne duhet të merren me të, tha Patriarku Irinej në një intervistë me Vecernje Novosti. Ai ishte duke komentuar deklaratën e tij të fundit se serbët...