Lajme

 • Për këtë arsye po kërkohet ndryshimi i kushtetutës gjermane

  Liderja e Partisë së Gjelbër në Bundestag, Katrin Goring-Eckardt, ka thënë se partia e saj do të provojë që të ndryshojë kushtetutën e Gjermanisë- duke përfshirë në të qëllimet e Marrëveshjes së Parisit për klimën, përcjell KosovaPress. “Gjermania dhe bota janë zotuar përmes Marrëveshjes së Parisit që të bëhen...
 • Ekskluzive! Zbulohet shkaktari i tragjedisë në Genoa të Italisë

  Një gabim njerëzor shkaktoi një tragjedi fatale në Genoa, kur u shemb mbikalimi, tha kreu i prokurorisë publike në Genoa, Francesco Kozi. Kozi tha se pas operacionit të shpëtimit, hetuesit do të analizojnë “të gjitha aspektet që lidhen me zhvillimin, inxhinierimin dhe mirëmbajtjen e urës”. Sipas raporteve të mëhershme,...
 • Parandalohet rritja e dollarit, fillon vlerësimi i lirës turke, ja gjendja aktuale e valutave

  Turqia është duke u ballafaquar me një kolaps të monedhës që kërcënon të shkaktojë një krizë ekonomike. Që nga fillimi i vitit, lira turke ka humbur gati 20 për qind të vlerës kundrejt dollarit amerikan edhe pse arriti ta merrte veten pas një rritjeje të normës së interesit nga...
 • Lufta tregtare ShBA-Turqi, si mund të ndikohet ekonomia e Kosovës?

  Zhvlerësimi i valutës kombëtare turke mund të ketë ndikim indirekt në ne ekonominë e Kosovës, konsiderojnë ekspertë për çështje ekonomike. Lira turke ka prekur rënie rekorde prej 6.97 ndaj dollarit para dy ditësh që nënkupton humbje të vlerës së kësaj valute në këtë vit për 46 për qind. Turqia është...
 • Babai keqtrajton 800 herë vajzat e tij, nëna nuk vëren asgjë

  Një burrë nga provinca gjermane Tiringia është akuzuar se ka abuzuar seksualisht vajzat e tij 800 herë në një periudhë gjashtëvjeçare. Një prokuror publik në qytetin e Muehlhausen ka paditur 43-vjeçarin, tha një zëdhënëse. Njeriu është arrestuar në vendin e tij të punës jo shumë kohë pasi ishte raportuar...
 • Miliarderi amerikan, Marc Faber del ‘kundër’ Trumpit, thotë: Koha për të investuar në asetet turke

  Miliarderi i njohur amerikan, Marc Faber, i cili njihet me prashikimet e krizave në tregjet financiare ndërkombëtare, ka theksuar se Turqia ka alternativa në çështjen e bashkëpunimeve të reja, duke shtuar se ai do të blejë një sasi nga asetet turke pasi është koha për të investuar në këto...
 • “Konsumatorët nuk njohin mjaftueshëm të drejtat e tyre”

  Në gjashtë muajt e parë të këtij viti numri i ankesave është rritur për 70 për qind në krahasim me vitin e kaluar, por konsumatorët në Kosovë ende nuk janë të njoftuar mjaftueshëm për të drejtat e tyre, u theksua në konferencën për gazetarët të Këshillit për mbrojtjen e...
 • “Shqiptarët nuk e duan jetën”, lumë gjobash nga Rrugorja në 48 orë (Video)

  Kontrollet e vazhdueshme nga Policia Rrugore, prej pak kohësh më agjentë civilë në terren tregojnë se shqiptarët kur janë në timon, “nuk e duan aspak jetën” pasi përveç manovrave të rrezikshme, nuk respektojnë as sinjalistikën. “Rekordi” më i fundit i shënuar nga kontrollet në terren të efektivëve me uniformë...
 • SHBA, 14-vjeçari kandidon për guvernator të Vermontit

  Në Shtetet e bashkuara, një nxënës 14-vjeçar, zbret në fushën e politikës duke kandiduar për postin e guvernatorit të Vermontit. I riu Ethan Sonneborn, hyn kështu në parapraket demokrate duke shfrytëzuar një veçanti të kushtetutës së shtetit veri lindor amerikan, që nuk vendos një limit të poshtëm moshe për...
 • Prokurori i dorëhequr po hetonte manipulimet me lista të veteranëve

  Autoritetet vendore dhe ndërkombëtare në Kosovë kanë reaguar pas dorëheqjes së zyrtarit të lartë nga sistemin e drejtësisë i cili, me punën e tij kanë qenë duke hetuar raste të ndryshme, e të konsideruara si të ndjeshme. Prokurori Elez Blakaj ka dhënë dorëheqje. Ai thuhet se ishte duke hetuar...
 • Befason Zelanda e Re, ndalohet me ligj shitja e shtëpive te të huajt

  Qeveria e Zelandës së Re e ka ndaluar shitjen e shtëpive ekzistuese për blerësit e huaj, duke thënë se zelandezët janë lodhur nga fakti se janë “qiramarrës në tokën e tyre”. Ministri i Financave David Parker tha se ndalimi do të thotë që strehimi do të bëhej më i...
 • Dikur një shoqëri optimiste, tash po vuan nga pesimizmi kolektiv

  Qytetarët e Kosovës kurdoherë janë shquar për optimizmin e pathyeshëm të cilin e kanë reflektuar në çdo moment. Si rrallëkund, edhe pasi u shpërngulën me dhunë gjatë luftës nga forcat militare e paramilitare serbe, ata u kthyen në vatrat e tyre, për t’ia rifilluar nga e para. Por entuziazmi,...
 • Tronditet bota krishtere: Mbi 300 priftërinj në ShBA kanë abuzuar seksualisht rreth 1000 fëmijë

  Më shumë se 300 priftërinj kanë kryer abuzime seksuale në Pensilvania ndaj më shumë se një mijë fëmijëve, thuhet në aktgjykimin e Gjykatës Supreme të Shtetit. Priftërinjtë katolikë në Pensilvani kanë abuzuar seksualisht me mijëra fëmijë gjatë një periudhe 70-vjeçare dhe i kanë mbajtur të heshtur nëpërmjet armatimit të...
 • Australia bëhet me senatoren e parë muslimane

  Mehreen Faruqi është bërë senatorja e parë në historinë e Australisë, duke zënë vendin e bashkëpartiakes së saj nga Partia e Gjelbër, Lee Rhiannon. Mehreen Faruqi është bërë senatorja e parë në historinë e Australisë, pasi paraprakisht fitoi në rajonin e New South Wales, duke zënë vendin e bashkëpartiakes...
 • Merkel: Nëse dëmtohet ekonomia Turke kjo do të jetë tronditëse edhe për BE-në

  Kancelarja gjermane, Angela Merkel zhvilloi bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, transmeton Gazeta e Re. Sipas burimeve diplomatike, në bisedën telefonike dy liderët kanë këmbyer mendime rreth marrëdhënieve dypalëshe dhe çështjeve rajonale duke përfshirë edhe krizën në Siri. Në bisedë, në të cilën janë diskutuar zhvillimet...