Lajme

 • Pentagoni jep detaje për vdekjen e rreshterit amerikan në Bondsteel

  Rreshteri i personelit në kampin ushtarak amerikan “Bondsteel” në Kosovë, Conrad A. Robinson, 36 vjeç dhe me prejardhje nga Los Angeles të Kalifornia, vdiq më 24 maj 2018 në kamp. Sipas një deklarate të Pentagonit, Robinson vdiç nga një incident jo-luftarak. Ai u caktua në Detyrimin Mjekësor të 155-të,...
 • Kështu u pasuruan kompanitë farmaceutike në kurriz të pacientëve kosovarë

  Monopoli që kanë krijuar kompanitë farmaceutike në dy vitet e fundit u ka mundësuar që të shumëfishojnë çmimet e barnave. Ky monopol dhe rritja e çmimeve iu është mundësuar edhe nga shteti, duke dëmtuar kështu buxhetin dhe pacientët Miliona euro të dedikuara për barna në vitet e fundit nuk...
 • Kore e Veriut – Kim Jong-Un dhe Moon Jae-In zhvillojnë një samit të panjoftuar

  Liderët e Koresë së Jugut dhe Koresë së Veriut zhvilluan të shtunën një samit në Panmunjom, njoftoi presidenca koreanojugore, ndërkohë që nuk ka patur asnjë njoftim të mëparshëm për këtë takim. Lideri koreanoverior, Kim Jong-Un dhe Presidenti koreanojugor, Moon Jae-In, u takuan në kufirin që ndan dy vendet. Në samitin historik...
 • Turqia dhe Rusia i japin fund mosmarrëveshjes mbi çmimin e gazit

  Ankaraja dhe Moska firmosën të shtunën marrëveshjen për t’i dhënë fund procesit të arbitrazhit ndërmjet kompanisë turke të hidrokarbureve, BOTAS dhe asaj ruse të energjisë, Gazprom… Turqia dhe Rusia kanë nënshkruar të shtunën dy marrëveshje dhe një protokoll, për t’i dhënë fund procesit të arbitrazhit ndërmjet kompanisë turke të...
 • Ky është numri i kosovarëve që po presin ‘dritën jeshile’ nga MSh për shërim jashtë vendit!

  Pacientët nga Kosova shpenzojmë miliona euro brenda vitit, për të kërkuar trajtim mjekësorë jashtë vendi, për arsye se në vendin tonë shëndetësia ballafaqohet me mungesa të ndryshme. Mirëpo, kjo nuk është aspak mirë, pasi që kjo situatë  rezulton në humbje të madhe në aspektin e ekonomisë në Kosovë. Në...
 • Qeveria serbe përkrah Vuçiqin: Nuk duam luftë të re për Kosovën

  Qeveria e Serbisë i ka dhënë mbështetje presidentit  Aleksandar Vuçiq, pas deklaratës së kreut të shtetit se do të luftojë kundër mbajtjes së konfliktit të ngrirë me Kosovën, sepse nuk dëshiron luftëra të reja. Serbia duhet të bëjë gjithçka për të parandaluar konflikte të reja me autoritetet e Prishtinës...
 • Ambasadori amerikan mbështet ndërprerjen e punimeve në rrugën Deçan-Plavë

  Gjatë ditës së djeshme, kisha ortodokse serbe në Kosovë reagoi në lidhje me punimet që po zhvilloheshin në ndërtimin e rrugës nga Deçani për në Plavë të Malit të Zi. Ata, bashkë me Listën Serbe e me shefin e zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, thanë...
 • Xhaferi: Gruevski është në krizë psikologjike

  Kreu i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, në një intervistë për mediat serbe i pyetur për qëndrimin e tij personal për ish kryeminsitrin Nikolla Gruevski deklaroi si kundër Gruevskit nuk ka asgjë personale ndërsa përplasja në seancën ku votohej Ligji për përdorimin e gjuhëve ndodhi për shkak krizës psikologjike...
 • Flet Cipras: Maqedonasit s’kanë lidhje me Aleksandrin e Madh

  Kryeministri grek, Aleksis Cipras tha në Selanik se Greqia në negociatat për çështjen e emrit të Maqedonisë synon të marrë diçka që të tjerët e kanë dorëzuar para më shumë se 70 vjetësh. Ai tha se fqinjët veriorë nuk kanë asnjë lidhje me Aleksadrin e Madh dhe se kanë...
 • Chicago-ShBA, protestë masive kundër vendimit të komunës për akademi policore

  Përkundër protestës së qindra personave përpara sallës së votimit, ligji i cili parasheh formimin e akademisë policore në qytetin Chicago të SHBA-ve u miratua nga kuvendi komunal. Në Kuvendin Komunal të Chicagos u miratua draft ligji i kryetarit të Kuvendit Rahm Emanuel, i cili parasheh që në qytet të...
 • Vdes edhe një ushtar amerikan në Bondsteel

  Një ushtar i San Marcos, Teksas, ka vdekur të enjten e kësaj jave në një incident të pandërlidhur ushtarakisht, ka bërë me dije Departamenti amerikan i Mbrojtjes. Rreshteri i Ushtrisë Amerikane, Conrad A. Robinson, 36 vjeç, vdiq të enjten në kampin Bondsteel në Kosovë, ka njoftuar Pentagoni, transmeton Koha.net....
 • Siri, Kurdët protestë kundër organizatës terroriste YPG/PKK në Haseke

  Banorët e qytetit Haseke, në verilindje të Sirisë, i cili ndodhet nën okupimin e organizatës terrroriste YPG/PKK, protestuan kundër armatosjes me dhunë të të rinjve nga organizata. Qytetarët e Haseke-s, kryesisht kurdë dhe arab u mblodhën në qendër të qytetit për të protestuar kundër praktikës në fjalë të organizatës,...
 • Tronditet Belgjika, helmohen nga salmonella 118 nxënës nga 37 shkolla

  Rreth 118 nxënës nga 37 shkolla në zonën flamane të Belgjikës, janë infektuar me bakterien salmonella. Agjencia Federale për Sigurinë e Ushqimit (AFSCA) thotë se ka pezulluar aktivitetin e kompanisë për shpërndarjen e ushqimit, raporton AA, përcjell Gazeta e Re. Ata konfirmuan se lazanja të cilën e kanë ngrënë...
 • Princi anglez William do të vizitojë Izraelin dhe Palestinën në qershor

  Nipi i Mbretëreshës Elizabeth II, Princi William do të vizitojë Jerusalemin/Kudsin dhe Ramallahun, duke u bërë kështu anëtari i parë i lartë i familjes mbretërore të Britanisë së Madhe, që viziton Izraelin muajin e ardhshëm. William, i dyti në linjë për fronin britanik, do të fillojë udhëtimin e tij...
 • Shirat e rrëmbyeshëm dhe vërshimet, hapin gropa gjigante në rrugë (Video)

  Shirat e rrëmbyeshëm dhe vërshimet kanë prekur qytetin lindor të Turqisë, Erzurum, që për më shumë se tri ditë është përballur me kriza të ndryshme. Vërshimet që kanë prekur pjesën lindore të Turqisë, ka bërë që shumë rrugë të shkatërrohen dhe të hapen gropa gjigante që përpinë vetura. Në...