Bota

 • Policia zvicerane paralajmëron gjoba për ata që nuk pastrojnë akullin nga veturat

  Policët në kantonin zviceran Zug, kanë paralajmëruar vozitësit që nuk pastrojnë akullin nga veturat, se mund të marrin dënime të rrepta apo edhe ta humbasin patentë shoferin. Për shkak të temperaturave të ulëta, së fundit Policia në Zug ka lëshuar një kumtesë përmes së cilës njofton se kanë qenë...
 • ​Kryetari i Parlamentit të Venezuelës vetëshpallet president i vendit

  Kryetari i Parlamentit venezuelas, Juan Guaido është vetëshpallur sot president i vendit. Kryetari i Parlamentit,  që kontrollohet nga opozita, u vetëshpall sot president në detyrë para mijëra përkrahësve të mbledhur në Karakas. “Betohem të marr formalisht kompetencat e ekzekutivit kombëtar si president në detyrë të Venezuelës për të krijuar...
 • 50 vite dashuri, krokodili Luiza nuk lind sepse Hektori e ka të… (Foto)

  Veterinerët në një kopsht zoologjik në Poznan të Polonisë kanë zbuluar pas ekzaminimeve të shumta arsyen përse dy krokodilë të dashuruar me njëri-tjetrin nuk kanë arritur të prodhojnë një “fëmijë” nga marrëdhënia e tyre seksuale që ka qenë e shpeshtë gjatë 50 viteve. Sipas veterinerëve pavarësisht dashurisë që kanë...
 • Nga ushtar i UÇK-së, tenor i famshëm botëror

  Ramë Lahaj, tenori shqiptar me famë botërore, përmes një postimi në Facebook u ka bërë thirrje të rinjve e të rejave që asnjëherë të mos i braktisin ëndrrat. Duke u nisur nga shembulli i tij ku para 20 vitesh ishte ushtar i UÇK-së dhe sot tenor i famshëm, Lahaj...
 • Guruja i kriptomonedhës sfidon Trump: Do bëhem President! Fushatën do e bëjnë 1000…

  Manjati i antivirusit dhe kriptomonedhave John McAfee thotë se ai do të kandidojë për president të SHBa-ve në vitin 2020 nga ekzili, duke përdorur sozinë e maskuar për të bërë fushatë në SHBA. McAfee është filmuar në Venezuelë, duke ju shmangur ligjit dhe akuzave që rëndojnë mbi të. Në...
 • Izraeli testoi me sukses sistemin e mbrojtjes raketore “Arrow 3”

  Sistemi për mbrojtje nga raketat balistike është zhvilluar nga Industria Aeronautike dhe Hapësinore e Izraelit dhe Agjencia e Mbrojtjes Raketore e ShBA-së. Izraeli ka njoftuar testimin me sukses të sistemit të mbrojtjes raketore të llojit “Arrow 3”, i cili është efikas kundër raketave balistike jashtë atmosferës. Në komunikatën me shkrim të lëshuar...
 • “The Financial Times”: Pesë arsye për të jetuar në Stamboll

  Gazeta britanike “The Financial Times” ka shkruar 5 arsye për të jetuar në Stamboll duke e cilësuar atë një qytet që mundëson bashkëjetesën e kulturave të ndryshme. Nëntitulli i parë i artikullit të titulluar “Pesë arsye për të jetuar në Stamboll, Turqi”, publikuar ditën e hënë në të përditshmen...
 • U bëhet thirrje myslimanëve t’i bojkotojnë letrat e banjës me mbishkrimin “Allah”

  Kompania “Marks & Spencer” i ka mohuar akuzat se faculetat e tualetit që kjo kompani i prodhon e kanë të shtypur fjalën “Allah”. Në një video që është shpërndarë shumë në rrjetet sociale, një përdorues i zemëruar thotë se kjo fjalë është e dukshme dhe është shkruar në alfabetin...
 • Kongresi amerikan miraton ligjin që ndalon daljen nga NATO

  Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka miratuar me shumicë dërrmuese një projektligj që konfirmon mbështetjen e Kongresit për NATO-n, në mes të shqetësimeve të reja lidhur me angazhimin e Presidentit Donald Trump në aleancën 29-anëtarëshe. Ligji u miratua me 357 vota për dhe 22 kundër dhe ndalon përdorimin e...
 • Ushtria turke godet terroristët e YPG/PKK-së në Tel Rifat

  Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) kanë goditur me obusë objektivat e organizatës terroriste YPG/PKK, të cilat kanë pushtuar qytetin Tel Rifat në veri të Sirisë. Forcat turke kanë realizuar pesë gjuajtje me obusë terroristetë në Tel Rifat, qytet në juglidnje të Afrinit, raporton AA. Goditja e ushtrisë turke...
 • Erdogan takim me homologun rus, Vladimir Putin

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se takimet trepalëshe në kuadër të bisedimeve të Astanas rreth Sirisë, qoftë në Soçi, Ankara apo Teheran, kanë qenë takime që kanë tërhequr vëmendjen e opinionit botëror. Takimi mes presidenti turk Erdoğan dhe atij rus, Vladimir Putin, ka filluar në Pallatin...
 • Kërcënimi me vdekje i gazetarit izraelit përlot ministren suedeze (Video)

  Pjesa që më së shumti ka tërhequr vëmendjen ka qenë ajo kur nga ana e gazetarit izraelit është shpallur armik i hebrenjve dhe është kërcënuar për vdekje. Në një dokumentar të shfaqur paraqitet duke qarë ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë, Margot Wallström, pasi ka lexuar artikullin e...
 • Turqia kërkon llogari deri në fund nga Arabia Saudite për vrasjen e Khashoggit

  Turqia ka paralajmëruar se do të krijojë një komision ndërkombëtar për hetimin e vrasjes së gazetarit kritik ndaj pushtetit në Arabinë Saudite, Jamal Khashoggi. Ajo ka kritikuar shtetet perëndimore për pakujdesi dhe përpjekje për fshehjen e të dhënave lidhur me këtë vrasje. “Ju po shihni se si disa vende...
 • Tronditëse! Siri, zbulohet një varr masiv deri në 800 trupa në Raka

  Në Raka, një qytet në Sirinë veriore, i cili për tre vjet ishte “kryeqyteti i DEASH-it”, 600 deri në 800 kufoma janë zhvarrosur nga një varr masiv. Këshilli vendor i qytetit, i kontrolluar nga forcat kurdo-siriane dhe Koalicioni i udhëhequr nga SHBA, kanë konfirmuar lajmin. Varr i ri masiv...
 • Diskriminim të papare në Zvicër: Qeveria nuk iu jep pasaportë nëse për arsye fetare nuk ia shtrëngoni dorën dikujt

  Një çift i huaj mysliman me vendbanim në Lozanë të Zvicrës, i cili kishte refuzuar shtrëngimin e dorës gjatë bisedimeve për natyralizim, definitivisht nuk do të pajiset me pasaportë zvicerane. Dy ankesa kundër këtij vendimi janë tërhequr, informon agjencia zvicerane SDA. Disa javë më parë, qyteti i Lozanës u...