Lajme

 • Erdogan: Ronaldo apo Messi? Portugezi më lart, sidomos në çështjen e Palestinës

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i është përgjigjur pyetjes më të madhe të këtyre ditëve të Kampionatit Botëror të Futbollit: Ronaldo apo Messi? Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i është përgjigjur pyetjes më të madhe të këtyre ditëve të Kampionatit Botëror të Futbollit: Ronaldo apo Messi? Ai...
 • Thaçi: Çeshtja e kufirit Kosovë Serbi do të jetë në tavolinë

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një konferencë për media ka folur për takimin e së dieles me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq në Bruksel. Thaçi në këtë konferencë ka folur edhe ri-dizajnimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, raporton lajmi.net. “Çështja e kufirit Kosovë- Serbi do të jetë...
 • Apel për ndihmë: Familja nga Gjilani ka nevojë për ndihmën tuaj

  Kjo familje nga Gjilani që jeton në kushte të mjerueshme ka nevojë për shumë gjëra elementare. Anëtarja e kësaj familjeje, Nora Arifi ka publikuar një shkrim në rrjetin-social facebook ku kërkon vetëm bukë për fëmijët e saj....
 • BE, 5 për qind e qytetarëve punojnë nga shtëpia

  Holanda është vendi ku u shënua përqindja më e madhe e atyre që punojnë nga shtëpia në mesin e 28 shteteve anëtare të Unionit. Pesë për qind e qytetarëve të Bashkimit Evropian (BE), punojnë nga shtëpia. Sipas të dhënave për vitin 2017 nga Zyra Evropiane e Statistikave (Eurostat), 5...
 • Derisa bota shkon duke u varfëruar, pasaniket trefishojnë pasuritë e tyre

  Pasuria kumulative e milionerëve dhe miliarderëve të botës, në vition 2017 është rritur me 10 për qind, duke arritur në 70.2 trilionë dollarë. Pasuria kumulative e milionerëve dhe miliarderëve të botës, në vitin 2017 është rritur me 10 për qind, duke arritur në 70.2 trilionë dollarë. Viti i kaluar...
 • Makina kaplohet nga zjarri gjatë garës  (Video)

  Shoferi i garave automobilistike ‘Rally’ Mike Jones, përfundoi fatmirësisht pa një përfundim fatal me makinën e tij sportive. Pas një problemi të gomave, makinën e tij e mori flaka gjatë garës, duke bërë që të ndalet urgjentisht dhe të dal sa më shpejt nga makina e tij. Në ndihmën...
 • Zaev: Ftesa e Maqedonise në agjendën e Samitit të NATO-s në Bruksel

  “Këshilli Veri-Atlantik sot mori vendim politik njëzëri. Si pikë e rendit të ditës është vendosur ftesa për Republikën e Maqedonisë për anëtarësim të plotë në NATO”, deklaroi Zaev. Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, në fjalimin e tij në Kuvend ka bërë të ditur se Këshilli Veri-Atlantik ka...
 • Musk akuzon një punonjës për “sabotazh të madh” ndaj firmës

  Musk përmes një e-maili dërguar personelit, ka thënë se një punonjës të cilit nuk ia ka përmendur emrin ka bërë ndryshime kodifikuese në sistemin operativ të prodhimit dhe u ka dërguar të dhëna të ndjeshme palëve të treta. Elon Musk, drejtuesi ekzekutiv i prodhuesit të motërëve elektrikë Tesla, ka...
 • Disney ofron 70.3 miliardë dollarë për blerjen e 21st Century Fox

  Disney në muajin dhjetor bëri ofertë prej 52.5 miliradë dollarë për Twenty-First Century Fox, ndërsa aktualisht ofron 38 dollarë për një aksion të Fox-it. Disney bëri një ofertë të re prej 70.3 miliardë dollarësh për Twenty-First Century Fox, pasi Comcast ofroi 65 miliardë dollarë për këtë kompani. Beteja për...
 • Pjesëtarët e LGBT-s nuk mund të dhurojnë gjak, ndalohet me ligj

  Personat që bëjnë marrëdhënie intime me gjininë e njëjtë, e kanë të ndaluar në Kosovë të dhurojnë gjak. Kjo është e shkruar decidivisht në formularin e Qendrës Kombëtare të Kosovës për Transfuzionin e Gjakut. Në këtë formular, në pjesën e fundit të tij, është pjesa ku shkruhet se “ju...
 • Ministri Ismaili: Ikja e personelit shëndetësor nga Kosova, lidhet me planet e tyre afatgjata

  Qendra Klinike dhe Universitare e Kosovës (QKUK) kohë pas kohe po përballet me mungesë të barnave esenciale dhe materialit shpenzues. Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, në një prononcim për emisionin “Zyra e Ankesave” në RTV Dukagjini ka thënë se qershori është muaji kur QKUK do të stabilizohet me barna...
 • Mediat serbe publikojnë dëshmi: Liberia e ka anuluar vendimin për njohjen e Kosovës (Dokument)

  Mediat serbe e kanë publikuar dhe dokumentin përmes të cilit Liberia ka anuluar vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ndër të tjera në dokument thuhet se Liberia e ka njohur pavarësinë e Kosovës, për faktin se Republika e Serbisë nuk ka qenë e gatshme që të negociojë një...
 • Zgjedhjet e 24 qershorit në Turqi me shumë risi

  Qytetarët turq do të shkojnë në zgjedhje të dielën, 24 qershor, për të zgjedhur presidentin e vendit dhe deputetët në parlamentin turk, ndërkohë që elektorati do të njihet me shumë risi të shumta këtë vit. Sipas statistikave zgjedhore të publikuara nga Komisioni i Lartë Zgjedhor (YSK) në lidhje me...
 • Autostrada më e gjatë në rajon po ndërtohet në Malin e Zi (Video/Foto)

  Qeveria e Malit të Zi ka incizuar një video nga helikopteri ku shihet autostrada Bar – Boljare. Kjo autostradë do të jetë më i gjati në ish-shtetet e Jugoslavisë. Autostrada po ndërtohet nga kompania kineze dhe vlera e saj arrin një shumë prej 809,6 milion euro.   Stubovi #MostMoračica...
 • Kurti takon Delawie, diskutojnë për dialogun Kosovë – Serbi

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka takuar sot ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie. Në një njoftim të tij Kurti ka bërë të ditur se kanë diskutuar për funksionimin e Republikës së Kosovës në përputhje me parimet e demokracisë parlamentare, transmeton Klan Kosova. ”Sot pata kënaqësinë të...