Lajme

 • Xi, partia, shteti: Vertikalja e re e pushtetit kinez

  Presidenti ka rivendosur totalisht primatin e PKK-së, të së cilës i është imponuar udhëheqës i padiskutueshëm. Kjo i mundëson që ta përjetësojë binomin kapitalizëm – dirixhizëm. Por në perspektivë tranzicioni politike, me të panjohurat relative, duket i pashmangshëm “Parti, qeveri, ushtri, shoqëri, shkollë, Lindje, perëndim, Jug, Veri: Partia është...
 • Tronditëse! Nëna 8 muajsh shtatzënë, fqinja i çan barkun për t’i vjedhur foshnjën

  Një vajzë 22-vjeçare, e cila ishte 8 muajshe shtatzënë, vdiq pasi fqinja i preu barkun duke vjedhur foshnjën e saj. Viktima e re ishte një infermiere, gjithmonë e gatshme për të ndihmuar të tjerët. Edhe në atë rast, vajza kishte rënë dakord të ndihmonte qiramarrësen  në katin e sipërme...
 • Momenti kur policia franceze ‘bombardon’ sheshin me gaz lotsjellës (Video)

  Policia franceze është përleshur me grupin e protestuesve të njohur si “jelekë-verdhët” në Paris, në protestën e javës së katërt e cila është zhvilluar gjatë fundjavës. Policia raportohet se ka përdorur gaz lotsjellës në masë të madhe ndaj protestuesve në Paris, të cilët po marshonin drejt pallatit presidencial. Tear...
 • Kosova blen edhe gjak në Serbi, del të jetë më i shtrenjti

  Gjaku që vjen nga ky shtet po del të jetë goxha i shtrenjtë, krahasuar me vendet e tjera. Vetëm në dy vitet e fundit është importuar gjak në vlerë mbi 100 mijë euro. Nevoja për të shpëtuar jetët po i detyron kosovarët që të kërkojnë ndihmë edhe nga shteti...
 • Çmenduri në Rinas. Gruaja e ministrit pret me këngë valle ‘Zotin’ e sektit të dyshimtë indian

  Pasagjerët e aeroportit te Rinasit kanë qenë dëshmitarë të një ngjarje sa qesharake aq dhe skandaloze. Në Shqipëri ka mbërritur këto ditë lideri fetar i një sekti të dyshimtë në Indi. Bëhet fjalë për gurunë indian Paramahamsa Vishewanda që drejton sektin “Bhakti marga”. Guruja indian Paramahamsa Vishewanda, u prit...
 • Policia ‘masakron’ protestuesit, 1700 të arrestuar. Qeveria i tërbuar kërkon zgjidhje (Video)

  Kryeministri francez Édouard Philippe është zotuar të “rivendosë unitetin kombëtar” pas shpërthimit të dhunës gjatë një fundjave të katërt radhazi të protestave të “Jelekëve të Verdhë” në mbarë vendin. “Diskutimet me protestuesit paqësorë duhet të vazhdojnë. Asnjë taksë nuk duhet të rrezikojë unitetin tonë kombëtar. Tani duhet ta rindërtojmë...
 • Zgjedhjet në PE, socialistët vënë Frans Timmermans përballë demokratit Weber

  Partitë Europiane Socialiste (PES) në zgjedhjet e vitit të ardhshëm për Parlamentin Europian do të udhëhiqen nga Frans Timmeremans. Ish-ministri i Jashtëm holandez, që aktualisht është zëvendëspresident i Komisionit Europian, ishte i vetmi person në garë në Kongresin e socialistëve në Lisbonë dhe do të sfidojë Manfred Weberin, liderin...
 • Trump konfirmon largimin e shefit të stafit të Shtëpisë së Bardhë

  Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, do të lërë postin e tij në fund të këtij viti. Lajmi bëhet i ditur nga presidenti amerikan Donald Trump, duke konfirmuar kështu lajmet e fundit të shtypit mbi një dorëheqje të Kelly-t.  “Është një njeri i mirë, e çmoj...
 • Protesta të dhunshme në Francë, Belgjikë dhe Holandë (Foto)

  Policia franceze përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome kundër protestesve, të cilët u mblodhën në Paris për të protestuar kundër taksave të larta dhe kostos së lartë të jetesës në vend. Policia tha se të paktën 10,000 vetë protestuan të shtunën në Paris dhe 1,000 prej tyre janë arrestuar...
 • Vota e deputetëve, May: Çon Britaninë në zgjedhje ose s’kemi Brexit fare!

  Britania mund të “zhytet në ujëra të paeksploruar” nëse ligjvënësit refuzojnë marrëveshjen e Brexit. Kështu ka paralajmëruar kryeministrja britanike, Theresa May, e cila e ka negociuar këtë marrëveshje. Në një intervistë për “DailyMail”, May ka thënë se refuzimi i propozimeve të saj do të nënkuptonte “paqartësi” të mëdha për...
 • Rama mesazh protestuesve: Të hartohet një strategji student-qeveri

  Pasditen e kësaj të diele Edi Rama doli në lidhje direkt nëpërmjet Facebook-ut, duke iu thënë studentëve  që është koha që të hartohet një strategji student-qeveri, por edhe me ata pedagogë që duhet të dalin nga rrethi vicioz. Ai tha gjithashtu se studentët pa qeverinë dhe anasjelltas nuk bëjnë...
 • E tmerrshme: Policia franceze keqtrajton personin me aftësi të kufizuara

  Protestat e dhunshme dhe masive po vazhdojnë në Francë kundër vendimit të presidentit Emmanuel Macron për rritjen e taksave për karburant. Policia franceze po ushtron dhunë mbi protestuesit por pamje të ndryshme po fshihen nga mediat në Francë, . Një pamje e tmerrshme që është postuar në rrjetet sociale...
 • Rama fton studentët për dialog, pritet me refuzim

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, përmes një lidhje direkte në rrjetin e tij Facebook, ka ftuar studentët për të dialoguar për kërkesat e tyre. Ai tha se dëshiron të zgjidhë këtë problem mes studentëve dhe që kërkon prej tyre të krijojnë një përfaqësi. “Duhet hartuar një strategji e përbashkët...
 • Dialogu dëmtoi subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës

  Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, ka lehtësuar një varg çështjesh teknike në të mirët e qytetarëve të të dyja vendeve, por kalimi në fazën e bisedimeve për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, e ka dëmtuar subjektivitetin e...
 • Rreth pesë mijë raste të vjedhjeve ndaj pronave të qytetarëve

  Rreth pesë mijë raste të vjedhjeve të kryera janë shënuar këtë vit në Kosovë. Statistikat, të cilat publikohen nga policia, përmbajnë të dhëna për dhjetë muaj. Në këto raste, shqetësues thuhet se është numri i grabitjeve me armë zjarri, ku pos dëmeve materiale e pronësore, rrezikohet direkt edhe jeta e...