Artikujt me Zë

 • Nëntori

  Thuhet se nëntori është muaj i shqiptarëve. Data e 28-të e këtij muaji, në vete ndërlidh disa momente historike, por ndër më të rëndësishmet mbetet Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë. Rastësisht (apo jo), me këtë datë lindi komandanti legjendar Adem Jashari ndërsa Ushtria Çlirimtare e Kosovës me 28 nëntor...
 • (Pa)drejtësia ndaj deputetëve

  Albin Kurti, deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, është arrestuar nga ana e Policisë së Kosovës, para Kuvendit të Kosovës. Aktivistë e madje edhe deputetë të Vetëvendosjes, bënë përpjekje që ta pengojnë këtë arrestim, por nuk ia dolën. Masën e aktivistëve policia e ka shpërndarë duke hedhur gaz lotsjellës,...
 • Tribunali

  Dhjetori i këtij viti do të jetë muaj i cili do të përmbyllë punën gati tri dekadëshe të mekanizmit i cili u themelua për të ndjekur penalisht krimet e luftës, krimet kundër njerëzimit, që filluan të ndodhnin pas Luftës së Dytë Botërore në hapësirën e Republikës Socialiste Federative të...
 • “Harresa” e UP-së, i “falë” tokë Kishës Ortodokse Serbe

  Rreth 4 hektarë tokë në të cilën gjendet Kisha Ortodokse Serbe në Kampusin e Universitetit të Prishtinës, do t’i takojnë Kishës Ortodokse Sveti Nikolla. Kështu vendosi Gjykata e Apelit në Prishtinë me arsyetimin se përfaqësuesit e Universitetit nuk morën pjesë në seancën gjyqësorë, shkruan Gazeta e Re… Më shumë...
 • Balotazhi në komuna përzien “miq” e “armiq”; partitë politike pa parime e ‘vija të kuqe’

  Në 19 komuna të Kosovës të dielën do të mbahen zgjedhjet për kryetarë komune. Kjo ngase më 22 tetor jo të gjitha partitë arritën të marrin mbi 50% të votave, aq sa i duhen një kandidati për t’u bërë kryetarë komune. Ndërkohë që fushata tashmë ka filluar zyrtarisht, partitë...
 • Zëvendësministrat

   Ndonëse debatet rreth zgjedhjeve lokale nuk do të përfundojnë deri më 19 nëntor, kur edhe do të përmbyllet raundi i dytë, për komunat që kanë shkuar në balotazh, në qendër të vëmendjes këdo ditë do të jetë çështja e zgjedhjes së zëvendësministrave dhe stafit tjetër përcjellës. Janë emëruar disa...
 • Promemoria e fundit e Kasëm Trebeshinës ndaj komunistëve të mbetur

  Kryengritës, rebel e i vetmuar, Kasëm Trebeshina (1926 – 2017), ndonëse u la në harresë për një kohë të gjatë, la prapa një mori veprash të shkruara dhe dhjetëra të tjera në dorëshkrim. Ai ndërroi jetë në moshën 91 vjeçare në Ankara të Turqisë…  Më shumë...
 • Motivet e kauzave që e sfidojnë shtetësinë e Kosovës

  Sipas zyrtarëve nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), vendi ynë u është ekspozuar rreziqeve me motive politike, ndonëse është bërë bujë, kërcënimet me motive fetare, në të vërtetë nuk kanë qenë kërcënime serioze. Ekspertë e njohës të këtyre çështjeve, këtë konstatim të QKSS-së e kanë shpjeguar në...
 • “Fjala e fundit për demarkacionin duhet të thuhet në Kuvendin e Kosovës”

  Komisioni Evropian edhe një herë ka bërë të qartë se nuk po lëkundet as me mendimin që demarkacioni të shkojë në arbitrazh ndërkombëtar e as me hapat që ndërmori Qeveria Haradinaj, duke insistuar në ratifikimin e formës aktuale të marrëveshjes së nënshkruar vite me parë mes Kosovës e Malit...
 • A do t’i vazhdohet mandati EULEX-it shkaku i Gjykatës Speciale?

  Është diskutuar shumë  për mandatin e Misionit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë i njohur si EULEX. Ka pasur raste që pak ditë para skadimit zyrtar të mandatit të jetë ende e paqartë nëse ky mision do të vazhdojë të operojë në Kosovë ose jo. Megjithatë EULEX-it i...
 • Njohjet

  Diplomacia e Kosovës është sinonim i dështimit. Me gjasë, secili zyrtarë që është emëruar si Ministër i Jashtëm i Kosovës, këtë pozitë e ka perceptuar si prestigj dhe jo si përgjegjësi. Aty nuk punohet. Aty nuk është kuptuar se ç’do të thotë të jesh diplomat. Prandaj, s’kemi pse ankohemi...
 • Kosovë – Rritja e ndikimit rus në një shoqëri pro-amerikane

  Kosova është e ekspozuar ndaj një fushate të gjerë ndikimi në rritje të ndërhyrjes ruse kundër modelit të shtet-ndërtimit perëndimor dhe vlerave të tij demokratike, veçanërisht që nga viti 2008. Kështu u tha sot në raportin Ndërhyrja e Rusisë në Kosovë: si dhe pse? i publikuar sot nga Qendra...
 • Balotazhi

  Balotazhi nuk është se nuk ekziston edhe në vendet perëndimore, mirëpo vota në ato vende është vullnet i lirë i mendimit dhe i qëndrimit të votuesit dhe jo pjesë e kalkulimeve të mundshme të politikës. Deri në një reformë zgjedhore, votuesit do të duhej të dilnin e të votonin...
 • Jusuf Thaçi: Asnjë qeveri e pasluftës në Kosovë nuk e ka trajtuar seriozisht arsimin

  Ai aktualisht është Menaxher i Projektit ATOMI, si dhe Drejtor Ekzekutiv i Institutit ATOMI. Në këtë intervistë ekskluzive për Gazeta e Re ai ka reflektuar rreth problemeve me të cilat përballet sistemi arsimor në Kosovë, respektivisht “pikave më të nxehta” me të cilat ky sistem përballet. Ndër të tjera...
 • Shkollat e Kosovës cak i dilerëve të drogës, shqetësues numri i përdoruesve

  “S’ka me mujt askush në Kosovë t’u ofrojë fëmijëve droga. S’ka me mujt askush t’i fusë duart në shkollat tona e të rrezikojnë fëmijët tanë”. Kështu pati deklaruar Kryemnistri i Kosovës Ramush Haradinaj, në një vizitë që i bëri Policisë së Kosovës në muajin tetor. Por, në fakt statistikat...